Advert Advert
Çiftte Standart
Göksel Ovacık
Advert

Çiftte Standart

Bu içerik 206 kez okundu.

İstanbul kentiçi toplu taşımada deniz taşımacılığı İDO’ya (İstanbul deniz otobüsleri), lastik tekerlekli otobüs taşımacılığı İETT’ye, metro - tramvay yani raylı taşımacılık İstanbul Ulaşım A.Ş.’ye, minibüsler - taksiler - servis araçları TOHİM (Toplu Taşıma Hizmetleri Müdürlüğü) ne bağlı çalışmaktadır.

Yönetim, yürütüm ve denetimini bu kurumlar tarafından yapılmaktadır. Fakat yönetin ve yürütümlerinde ciddi farklılıklar oluşmaktadır. Tüm kurumların amacı İstanbul halkına güvenilir hızlı sağlıklı bir toplu taşıma hizmeti sunmaktır ama ne yazık ki; bu hizmetleri sunarken bir çiftte standart oluşuyor!.. Nedir bunlar?

Özel halk otobüsü işletmecileri her ay hizmet bedeli olarak ciddi bir meblağı İETT Genel Müdürlüğü’ne ödeme yapmaktadır!.. Ama İstanbul’da çalışan minibüsler, taksiler, servis araçlarının aylık hizmet bedeli diye bir ödemesi yok!... Onlar niye bir ödeme yapmıyor demek istemiyoruz! Burada sorgulamak istenen özel halk otobüsleri niye böyle bir bedel ödemek zorunda bu duruma dikkat çekmek istiyoruz!.. Hepimiz İstanbul’un yollarını, duraklarını kullanıyoruz!.. Bu cifte standart niye?

Diğer bir adaletsizlikte otobüs ve minibüslerin hat değişikliği ile hat uzatmaların da yaşanıyor. Metrobüsün hayata geçmesinden dolayı, metrobüse paralel çalışan minibüsler mağdur oldukları gerekçesi ile yeni hatlara verildi. Hatta Avrupa yakasından Anadolu yakasına ciddi sayıda minibüs aktarıldı ve bu minibüs hatlarında uzatmalar yapıldı ama hat uzatma bedeli alınmadı!!! Araç aktarma bedeli de alınmadı!!!

Metrobüsün çalışması ile beraber özel halk otobüsleri metrobüse paralel çalışan hatlarda mağdur olmuşlardır!.. Özel halk otobüsleri de kısmı olarak diğer hatlara aktarıldı ama maalesef bu aktarmalardan dolayı özel halk otobüslerden araç başına 120 000 TL’ye yakın hat bedeli adı altında bir bedel alınmıştır!.. Özel halk otobüsü işletmecilerinin taşıdığı yolcuların %10’u ücretsiz, %30’a yakını da indirimlidir. Bizlerin desteklenmesi gerekirken, diğer taşımacılardan bir bedel alınmazken özel halk otobüsü işletmecilerinden bu kadar fahiş bedellerin alınması bir adaletsizliktir! Ve çiftte standarttır

Bu durum özel halk otobüsü işletmecilerini rahatsız etmekte! Konuyla ilgili acilen ÖHO çalışma yönergesinde bir düzenleme yapılmalıdır. Yapılacak düzenleme ile de bu mağduriyet giderilecektir. ÖHO şirketleri bu adaletsiz durumu ortadan kaldırmak için çalışmaklar yapmaktadır.

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor