Advert Advert
Trafik kazalarının önlenmesi
Göksel Ovacık
Advert

Trafik kazalarının önlenmesi

Bu içerik 185 kez okundu.

Ülkemizde yaşanan trafik kazaları her yıl artarak devam ediyor!.. Bu kazalarda çok ciddi can ve mal kaybı yaşanıyor!.. Trafik kazalarının önlenmesi veya asgari ye indirilmesi için genel ve yerel yöneticilerimiz bir dizi önlemler alıyor, çalışmalar yapılıyor. Aynı zamanda sivil toplum kuruluşları sürücü ve yayaları uyararak trafik kurallarına uyulması ve dikkat edilmesi için ciddi çalışmalar yapılıyor ama trafik kazalarında bir azalma sağlanamıyor

Büyük kentlerde trafiğe çıkan araç sayısının fazla olması nedeniyle trafik kazaları daha fazla yaşanıyor. Metropollerde toplu taşıma araçlarının özellikle lastik tekerlekli taşımacılıkta kazalar zaman zaman kaçınılmaz oluyor. Biz özel halk otobüsü işletmecilerinin yöneticileri olarak bu kazaların nedeni araştırarak azaltılabilmesi yönünde neler yapılabilir diye düşünmeli ve kafa yormalıyız!..

Geçtiğimiz günlerde İstanbul ikitelli de yaşanan ve bizleri de derinden üzen bir minibüs kazası yaşandı. 13 vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaralı vatandaşlarımızda var. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dilerim. Bu kazaların bir daha yaşanmamasını dilerim!..

Bu kazadan sonra ulusal ve yerel basında kaza haberi verilirken, kazanın oluşmasında eğitimsizlikten kaynaklandığından kısaca ‘eğitim şart’ denildi. Yine har zaman olduğu gibi kolaycı bir yaklaşımla sürücüleri eğitirsek bu kazaların olmayacağını belirtiler. Tamam eğitim olmalı, denetim olmalı ama bu yeter mi? elbette yetmez!.. Eğitimli insanlar kaza yapmaz diye bir şey olamaz. Diğer koşuları konuşmak durumundayız. Gerçi İstanbul Minibüsçüler Odası başkanı görsel basına çıkıp, minibüslerin ayakta yolcu alması gerektiğini anlattı halbuki kazada hayatını kaybedenlerin fazla olması minibüsteki ayakta yolcu sayısının fazla olmasından kaynaklanmıştır. Buda farklı bir bakış acısı sanırım…

Kent içi toplu taşımada kazaların önlenilmesi için sürücülerimize sürekli ve ciddi eğitimler vereceğiz… Denetlemelerimizi sürekli hale getireceğiz… Araçlarımızın arızalarını zamanında peroyidik bakımını sürekli ve zamanında yaptıracağız… Yollardaki fiziki eksiklikleri tespit ederek yerel yöneticilere bilgi paylaşımı ile olumsuzlukların giderilmesini sağlayacağız… Seferlerimizi planlarken kentteki trafik yoğunluğunu göz önüne alarak yapacağız ve hiçbir zaman can taşıdığımızı unutmayacağız!.. Her zaman dikkatli araç kullanacağız!..
Kazasız belasız günler dileğimle…

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor