Birlik beraberlik ‘SÖZ’de kaldı
Göksel Ovacık
Advert

Birlik beraberlik ‘SÖZ’de kaldı

Bu içerik 152 kez okundu.

Her meslek kuruluşu, o meslek üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak kollamak için kurulmuştur!.. Bu kuruluşlar; meslek odaları, esnaf odaları, kooperatifler, dernekler çok ortaklı şirketler olarak hizmetlerini sürdürmekteler

İstanbul özel halk otobüsü işletmecileri de önce esnaf odasında örgütlenmişler daha sonra dağınık bir yapıda olmasından ve sayıları oldukça fazla olmasından dolayı şirketleşerek esnafının hak ve çıkarların korumak, işletme koşullarını iyileştirmek, esnafın sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak için varlığını sürdürmektedirler.

İstanbul da 5 adet şirket olarak işletmeci esnafımıza hizmete devam ediliyor… Bu şirketler kurulduğundan bu güne kadar özel halk otobüsü işletmecilerinin ortak sorunlarını çözmek için bir çok konuda ortaklaşarak hareket etmişler ve başarıya ulaşmışlardır!.. Doğru olanı budur! Tek yürek, tek ses, birlik-beraberlik içerisinde sorunların daha kolay çözüleceği, sesimizin daha gür çıkacağı aşikârdır!.. Var olan koşullarda sorularımız ortak ise; sorularımızın çözümleri de ortak hareket emekten geçer!!!

Son yıllarda 5 şirket ortak hareket etme olanağı ortadan kalkmış gözüküyor… Bunun nedenini sorgulamak ve bu dağınıklığı ortadan kaldırmak gerekiyor!!! Tek tek hareket edip, bireysel davranıp, her şirket ayrı telden çalarsa başarıya ulaşmak mümkün olmayacaktır!!! Tüm şirket başkan ve yöneticileri bunu bilmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

İETT genel müdürlüğünün biletçilerin kaldırılması ile ilgili konuda bu kopukluk yaşanmış ve maalesef 5 şirketin 3’ü ayrı hareket ederek bu sorunu kördüğüm haline getirmişlerdir. Bu konuda her şirket kendi özel koşullarına bakarak tavrını belirleyemez!.. İstanbul da 2055 adet özel halk otobüsünü işletmecilerinin çıkarlarını düşünerek davranmalıdır. Ama maalesef böyle olmamıştır…

Diğer bir konuda kendi dar bölgesi olan hattan hata araç aktarmalarında ücret alınmamasıdır. Daha önceki çalışma yönergesinde bu aktarmalarda ücret ödenmiyordu yeni yapılan yönergede araç aktarmalarında ücretli olacağı söylendi. Yeni yönergeyi farklı yorumlayalar, bu konuyu gündeme getirdi. 5 şirket ücret vermeme konusunda mücadele etti… Direndi… Ama ne hikmetse bu konuda da ortak hareket edilemedi ve araç aktarmaları ücretli hale geldi.

Bu dağınıklık hala devam ediyor!.. İETT genel müdürlüğünün 24 araçlık deniz ve hava taşımacılığı entegre edeceği ihale sürecinde birlik ve beraberlik içerisinde olmadık. Bu ihaleye 5 şirket olarak girelim ve İstanbul da toplu taşımaya yeni aktörler katılmasının önünü keselim. 24 araç olarak çalışalım… Kurumsallaşmayı buradan başlatalım… Tüm İstanbul’a yayalım, toplu taşımadaki tecrübemizle örnek bir kurum olduğumuzu kanıtlayalım… Bu bizim için bir fırsattı ama ihale konusunda önce berberiz denildi sonra anlaşılmayan nedenlerden dolayı vazgeçildi ve yine ortak hareket edemedik!.. İdarecilik zor ve riskli bir iştir… Cesaretli insanların işidir!!! Umarım bölünen, parçalanan şirket başkan ve yöneticileri bu sorumlukların altından kalkarlar.

Bu sektörün birlik ve beraberliğe her zamandan daha fazla ihtiyacı vardır. Küçük düşünerek günlük hesaplar yaparak günü geçiştirmeyelim. Ve birliğimizi bozmayalım!.. Bundan bizler zarar göreceğimizi unutmayalım.

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gökhan Özbek, Ara Güler’i anlattı
Gökhan Özbek, Ara Güler’i anlattı
Opel, Gefco ile çalışmaya devam edecek
Opel, Gefco ile çalışmaya devam edecek