Yargı Kararı Neden Uygulanmıyor?
Göksel Ovacık
Advert

Yargı Kararı Neden Uygulanmıyor?

Bu içerik 223 kez okundu.

2009 yılında metrobüs projesi hayata geçip, çalışmaya başladığında; metrobüs hattında paralel çalışan özel halk otobüsleri ve minibüsler atıl durumda kaldı… Özel halk otobüsleri mağduriyetini, kendi hatlarına dağıtılarak bir nebze giderilmeye çalışıldı ama minibüsler kendi içlerinde bu sorunu çözemeyip, Avrupa yakasındaki minibüsler Anadolu yakasına gönderildi… Bu aktarmalar sorunu çözmek yerine sadece sorunu ertelemiş oldu… Gelecek günlerde Kadıköy-Kartal ve Üsküdar – Çekmeköy metrosu yapılıp hizmete girdiğinde bu minibüsleri nereye gönderecekler merak ediyorum?

Anadolu yakasına aktarılan minibüslerin güzergâh değişikliği hat uzatma talepleri ortaya çıkmaya başladı… Bu hat uzatma talepleri yapılırken, o güzergâhta çalışan toplu taşıma araçları göz önüne alınmadı… Trafik yoğunluğu, yolcu yoğunluğuna bakılmaksızın bu hat uzatma taleplerin yüzde 90’ı olumlu sonuçlandı.

Gereksiz hat uzatmaları aynı hat üzerinde çalışan özel halk otobüslerin mağduriyetine yol açtı. Bizim mağdur edildiğimiz ve bu kararlar ortak bir çalışma ile yapılması ve uzlaşı içirişinde yapılması gerektiğini her iki tarafında mağdur edilmemesi gerektiğini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık… Ama her zaman olduğu gibi ‘biz yaptık oldu’ mantığı ile hareket edildi!.. Ve gelinen bu noktada mağduriyetimizin giderilmesi için alınan UKOME kararlarını haksız tek taraflı olarak gördük ve bu kararları yargıya taşıdık…

UKOME’nin 02.04.2008 gün 20083-5 sayılı kararını iptali için İstanbul 1. İdare Mahkemesi’ne başvurduk. İstanbul 1. İdare Mahkemesi; 24.06.2010 gün E:20081307,K:2010992 sayılı kararı ile bu işlemin ihtiyaçlara uygun olmadığı ve ilgili yasa gereği iptaline karar verdi!..

Bu karar temyiz edildi. T.C. DANIŞTAY SEKİZİNCİ DAİRE İstanbul 1. İdare Mahkemesi’nin iptal kararı uygun olduğunu ve iptal kararını 04.10.2010 tarihinde ilgili yasa gereği onayladı ve yargı süreci bitmiş oldu…

Ama bu yargı kararı uygulamaya konulmadı!!! İBB Ulaşım Daire Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gereken başvurular yapılmasına rağmen yargı kararı uygulanmıyor!.. Bunun nedenlerini anlamakta hem biz yöneticiler, hem de esnafımız anlamakta zorluk çekiyoruz… Bu durum ne kadar sürecek onu da bilmiyoruz!.. Yetkililerden bir süre istiyoruz!.. Neden uygulanmadığı açıklanmasını bekliyoruz!.. Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğuna inancımız tamdır ama bu hukuksuzluk neden yapılıyor, ne zaman sona erecek? bilmek istiyoruz!..

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı