Meydan, üfürükçülere kalmasın!..
Alanur Özalp
Advert

Meydan, üfürükçülere kalmasın!..

Bu içerik 1149 kez okundu.

Uzman Psikologların çalıştıkları merkezlerin kapatılması yönünde bir takım kararlar alındı!.. Alınan bu karar yanlış bir karardır ve acilen bu yanlışlıktan dönülmelidir!..

Bu konuda ne söylesek azdır… Biz aslında halka büyük destek oluyoruz. Bununla beraber psikiyatrislere de büyük desteğimiz var... Çünkü onları ilgilendiren, ilaç yazılması gereken bir hasta ile karşılaştıysak, hemen onu bilinçlendiriyor ve bir psikiyatriste yönlendiriyoruz!.. Bu mesleğimizin gereğidir! Psikoloji eğitimimiz sayesinde kişinin ilaç alması gerektiğini anlıyoruz ve bunu hem kendisine hem de ailesine onların anlayabileceği şekilde anlatıyoruz ve hemen bir psikiyatriste gitmesini sağlıyoruz.

Kişi bizimle değil de bir üfürükçü ile karşı karşıya geldiğinde; o durumu ne olursa olsun “ben bunu hallederim, tadavi ederim” deyip kişileri suistimal etmeye başlamaktadır. Bunun örneklerini çok gördük. TV’lerde ve değişik mecralardaki reklamlarda kişiler: “bitkisel ürün, bunu kullan... Kalp rahatsızlığın, ayak kokun, horlaman gidecek” diye reklam yapıyorlar!..

Bir ürün hem ayak kokusunu gideriyor, hem de aynı ürün basuru tedavi ediyor. Kısaca tek bir ürün her şeyi yapıyor!.. Bu gibi halkımızı kandıran, suistimal eden kişilere bir dur denmediği için hastalar psikiyatristlere gitmiyorlar!!! Psikiyatristlerde bu kişilerin psikologlara geldiğini düşünüyorlar!!! Galiba tüm halkımız psikologlara geliyor diye düşünülüyor…

Oysaki Psikologlara gelen kişilerde tek tük oluyor!.. Gelen kişilere baktığımız da ise bilinçli vatandaşlarımız veya Avrupa ülkelerinde kalmış, yaşamış kişilerdir… Bu gereksiz korku ve yanlış saldırı doğru değildir. İki birlikte çalışan, birbirine destek olan, birbirine ihtiyacı olan dost meslek gurubu hep hayatta var olacaklardır. Bu birlikte çalışma ortamı, tüm gelişmiş medeni ülkelerde de vardır. Bu meslekler dayanışmayla, birbirleriyle tartışarak güzel bir iş bölümü yaparak kişilere yardımcı olurlar!.. Zaten bu konuda yeterli bilgisi olmayan halkımızın kafasını karıştırmamalıyız!..

Bu karıştırma her iki meslek gurubuna da yarar sağlamaz. Bu konuların çok dikkatli konuşulması gerekmektedir. Kaş yapalım derken göz çıkartmayalım!.. Bu meslek gurupları Türkiye’de yeni yeni tanınıyor ve seviliyor.

Yaşanan bu duruma bindiğin dalı kesme diyebiliriz. Halkımıza doğru bilgiyi verelim!.. Onun gözünü korkutup, kafasını karıştırmayalım!..

Halkımıza; İki dost ve gerekli meslekler arasında dostluk, meslek dayanışması olduğunu anlatalım... Eğer olay bir meslek gurubunun, diğerini boyunduruğuna alması şeklinde gelişirse bu durumdan üfürükçüler yararlanır. Bizleri, halkaişte bakın onlar birbirlerine düştüler” derler ve ortam tamamıyla bilim dışı kişilere, bilim kişileri tarafından altın tebside sunulmuş olur!.. 

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Opel, Gefco ile çalışmaya devam edecek
Opel, Gefco ile çalışmaya devam edecek
Scania, CNG’li modelini tanıttı
Scania, CNG’li modelini tanıttı