Advert

Basın ve Biz!
Göksel Ovacık
Advert

Basın ve Biz!

Bu içerik 72 kez okundu.

Özel halk otobüsü işletmecileri olarak yıllardır kurumsallaşmadan söz ettik. İstanbul toplu taşıma sektöründe var olabilmek için tecrübeli profesyonel kadrolar oluşturmalı, zaman içerisinde bu kadrolara işi bırakmalıyız!..

Biz yöneticiler sadece kararları uygulamada müdahil olmalıyız. Bu çalışmalar, bu oluşumlar hemen olmuyor!.. Zaman içerisinde gerekli birimler oluşturulmalıdır. Basın müşavirliği, hukuk müşavirliği, mali müşavirlik kurulmalıdır. Bu birimler her kurumun olmazsa olmazıdır!..

Hele bizim sektörde yazılı ve görsel basının rolü gerçekten çok fazladır!.. Çünkü her gün İstanbul trafiğinde toplu taşımacılık yapmaktayız, mutlaka hoş olmayan şeyler her an yaşanabilir. Basın gözü ile bunları değerlendirmek, yazılı ve görsel basını zamanında bilgilendirmek gerek. Sektör adına çıkan haber ve yorumları değerlendirmek, eksik ve yanlış anlaşılmaları düzeltmek, müdahale etmek ve doğrularımızı basın yolu ile anlatabilmek çok önemlidir. Yaşadığımız toplumda görsel ve yazılı basının ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım!.. İnsanlarımız, basında çok ciddi şekilde etkileniyor. Özel halk otobüsü işletmecilerinin imajı zedelenebiliyor!.. Basın müşavirliği dertlerimizi sorunlarımızı geniş kitlelere anlatmamıza yardımcı olacak ve bir kamuoyu oluşması sağlanacaktır.

İstanbul özel halk otobüsü şirketleri olarak bizlerde bu birimi kurduk ve iyi işler yapılıyor!.. Faydasını görüyoruz ama geçtiğimiz günlerde İETT genel müdürlüğünün yaptığı ihale ile ilgili yazılı ve internet sitelerinde haberler cıktı. Özel halk otobüsü işletmecileri İETT’nin yaptığı ihalenin yapılış biçimine karşı olduklarını, ihale şartlarının oluşmadığını, rekabet ortamının oluşmadığını, ihale tarihinin basın ve internet sitesinde yayınlanmadığının, ihalenin her kurum ve kuruluşa acık olması gerektiğinin altını çizerek bu ihale sürecine karşı olduklarını bir basın bildirisi ve basın toplantısı ile tüm kamuoyunu açıkladılar. Konu bu kadar acık olmasına rağmen basında bu haber İETT ile özel halk otobüsleri arasında hat kavgası diye cıktı!.. Bu doğru değildir... Yönetiminde ve denetiminde çalıştığımız kurumla nasıl kavga edilir?.. Bizler uyum içinde birbirimizi anlayarak İstanbul halkına hizmet etmeye çalışıyoruz!.. İşte bu yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için basın müşavirliği önemlidir!.. Her zaman basında sesimizi doğru ve eksiksiz duyurmalıyız bu alanda önümüze çıkan her sansı kullanmalıyız!..

TV 5 televizyonundan bir davet aldık. Özel halk otobüsü sektörünün sorunlarını anlatabilmek ve bu yanlış algılamaları vurgulamak için bir şans doğdu. TV 5 televizyonu iş vizyon programı yapımcısı ve sunucusu Sayın Zennur Karslı Bey bizleri konuk etti. Bir çok konuda sohbet etme imkânı bulduk. Sorunlarımızı anlattık. Kamuoyu ile paylaştık. Burada kendisine teşekkür etmek isterim. Bu tür programları ve yayınları çoğaltmalıyız!.. Her alanda kendimizi anlatmalıyız. Sabırla ve inatla yılmadan, yorulmadan…
Saygılarımla.

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oda Başkanı Ovacık Ankara'yı mesken tuttu
Oda Başkanı Ovacık Ankara'yı mesken tuttu
Scania, ithal pazarın lideri
Scania, ithal pazarın lideri