Pazartesi Sendromu!
Alanur Özalp
Advert

Pazartesi Sendromu!

Bu içerik 977 kez okundu.

Psikoloji kitaplarına girmiş bir sendromdur. Pazartesi günleri; çalışanların, ailelerin, çocukların korkulu rüyasıdır. İşin başladığı Pazartesi gününü duymak bile çalışanlarda iç sıkıntısının artmasına neden olabilmektedir. Bu sıkıntının içinde korku, endişe, panik, isteksizlik, başarısızlık kaygısı mevcuttur.

Rahatsız edici duygular her hafta başı tekrarlanır. Bu kaygı Pazartesi sabahı yoğun şekilde başlar, öğleden sonra azalır, akşama doğru biter. Salı günü ise bu kaygıdan eser kalmaz. Haftanın diğer günleri de bu yoğun sıkıntı tekrarlamaz. Çünkü kişi için bu işe başlama stresidir.

Herhangi bir işe başlarken, stres ve kaygı duyarız. İşe başladıktan sonra bu kaygı hızla kaybolur, yerini başarmış olmanın hazzına mutluluğuna bırakır. Başlamak İnsan hayatında hep zor olmuştur. Pazartesi kelimesi de bir işe başlamayı belirtir. Pazartesinin sıkıntı uyandırma nedenlerinden biri de hafta sonu bir veya iki günden birikmiş işlerin bulunması olabilir. Kişiler hafta sonu pek çok plan yapar, yeni fikirler üretirler. Hafta sonu, bitirdikleri haftada gösterdikleri performansı değerlendirirler, eksiklerini görürler. Pazartesi için planları kafalarında ve defterlerinde oluşmuştur.

Tecrübeli insanlar pazartesi günlerine önemli işleri ve ciddi görüşmeleri koymazlar. Pazartesi kendisi hızlı, yoğun bir gündür. Önemli konular Pazartesi gözden kaçabilir. Pazartesi stresiyle olacak işler bile çıkmaza girebilir, zorluklar yaşanabilir. Günün stresi her şeye sinmiştir.

Pazartesi trafik daha yoğundur. Kişilerin yüzlerinde daha kızgın bir ifade vardır ve çabuk sinirlenebilirler. Bu öfkeli sıkıntılı hal, Cuma günü azalarak kaybolur. Psikoloji kitapları, Pazartesi ile birlikte Cuma sendromundan da bahsetmektedirler. Cuma sendromunda, Pazartesi’nin tersine bir rahatlama, hafifleme, enerji ile dolma ve keyifli bir bekleyiş söz konusu olmaktadır. Teknolojinin gelişimiyle evden çalışanlarda veya işlerini evlerinde yapanlarda bile Pazartesi sendromu tanımlanmaktadır.

Bir öcü gibi korkulan, stresin yükselmiş olduğu günü rahat geçirmek ve bu Pazartesi sendromunun zararlı etkilerini ortadan kaldırmak için yapılması gereken bazı önlemlerden söz edebiliriz. Bu önlemler pazartesi sendromunu ortadan kaldırmaz, sadece etkisini hafifletebilir. Bu sendromun insan vücuduna ve duygusal ve düşünsel yapısına zarar vermemesi için kullanılacak önlemlerdir. Pazartesi sendromunun içinde, “hafta sonu işler birikti ben bunların altından nasıl kalkacağım” paniği de yaşanmaktadır.

Panik, stres, kaygı, endişe ve iç sıkıntısı kişiyi gerginleştirmekte ve hırpalamaktadır. Yıllar içinde bu gerginlik birikir, yıkıcı etkisi işi erken bırakma, erken emekli olma istediği, yorgunluk, bitkinlik ve tükenmişlik sendromu şeklinde kendini gösterir. Özellikle iş sahiplerinde, yöneticilerde daha yoğun yaşandığı söylenen Pazartesi sendromu tüm çalışanlarda gözlenmektedir.

Çalışan bayanlarda Pazartesi sendromundan yoğun şekilde etkilenir. Özellikle vurgulanması gereken Pazartesi sendromundan sadece yönetici ve çalışan değil, bu kişilerin aile bireylerinin de fazla miktarda etkilendiğidir. Aile bireylerinin başında eş ve çocukların direkt olarak etkilendiği vurgulanır. Pazartesi sendromu yaşayan kişi sinirlidir, çabuk parlar, olmayacak şeylere sinirlenir. Kişinin eşi ve yakın çevresi üzüntülü ve tatsız olayları pazartesiden başka günlerde vermeye gayret etmelidir.

Ailede Pazartesi sendromu yaşayan kişiye, o gün daha olumlu davranılmalı, tartışmalar ertelenmelidir. Bu andaki bir tartışma gereksiz kırgınlıklara ve dargınlıklara neden olabilir.

BUGÜNÜN OLUMSUZ ETKİLERİNİ AZALTMA YOLLARI:
Pazartesi gününün her insanda bu şekilde etkilerinin olduğunun bilinmesi,
Pazartesi öğleye doğru bu sıkıntıların kendiliğinden azalacağının bilinmesi,
Pazartesi işi eğlenceli yapmak için çantada çikolata-gofret gibi şeyler bulundurulması,
Pazartesi önemli toplantı randevuları verilmemesi,
Pazartesi özellikle kahvaltıya özen gösterilmesi,
Pazartesi işe giderken sakız veya şeker bulundurulması,
Pazartesi hafif yemeklerin yenmesi,
Pazartesi sendromu yaşanıyorsa bu aile bireylerine ve iş arkadaşlarına anlatılmalı,
Pazartesi için yapılan toplantı planları trafik hesaba katılarak ayarlanmalı,
Önemli kararlar ve satın almalar Pazartesi’ye bırakılmamalı,
Önemli aile kararları Pazartesi verilmemeli,
Pazartesi işler yetişmiyorsa kişi kendi kendine kızmamalı,
Hayatta pek çok Pazartesi olduğu unutulmamalı,
Özel buluşmalar ve yemekler Pazartesi’ye konmamalı,
Pazartesi günü yaşanabilecek tatsız bir durumda Pazartesi günü suçlanmamalı ve doğal olduğu düşünülmeli,
Kolay ve eğlenceli işler pazartesiye alınmalı,
Pazartesi iş yerinde hafif ve dinlendirici müzik ayarlanmalı,
Para konuları Pazartesi halledilmemeli!..

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam