Advert Advert
Kanun Değişikliği
Göksel Ovacık
Advert

Kanun Değişikliği

Bu içerik 231 kez okundu.

10�72004 tarihli ve 5216 sayılı büyükşehirler kanununun 26 maddesi, Büyükşehir belediyesi kendisine verilen görev ve hizmet alanlarında, ilgili mevzuatta belirtilen usullere göre sermaye şirketleri kurabilir. Genel sekreter ile belediye ve bağlı kuruluşlarında yöneticilik sıfatını haiz personel bu şirketlerin yönetim ve denetim kurullarında görev alabilirler.

Büyükşehir belediyesi, kendine ait büfe, otopark ve çay bahçelerini işletebilir; ya da bu yerlerin belediye veya bağlı kuruluşlarının % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketler ile bu şirketlerin % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketlere, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın belediye meclisince belirlenecek süre ve bedelle işletilmesini devredebilir der.

Söz konusu bu kanunun bu maddesinde bir değişiklik yapıldı ve ihale yapılmadan işletip işlettireceği cay bahçesi, otopark büfelerin yanına toplu ulaşım hizmetlerini de eklenerek kanun değiştirildi.

Bu kanun değişikliği büyükşehirlerde ihtiyaç olup olmadığına bakmazsızın istediği zaman istediği sayıda ulaşım aracını ihale edilmeden, hizmete sokabilir demektir. Bu durumda mevcut ihale edilerek alınan veya İTK kararları ile hizmete sokulan otobüs, minibüs ve taksilerin kazanılmış haklarını korumayacaktır. Yine bu kanunla büyükşehir belediyeleri yeni ulaşım şirketleri kurarak şu an var olan sisteme alternatif olacaktır. Bir birimizle rekabet eder hale geleceğiz ve kaliteli toplu taşımacılık yapalım derken, tam aksine kalite düşecektir!.. Çünkü araç sayısı kontrolsüz artar ise Pazar payı düşecek, esnafımızın kazancı düşecektir!.. Bu durumda kaliteyi getirmez, aksine düşürür.

Bu durum büyükşehirlerde kontrolsüz bir artış olduğunda; otobüs, minibüs, taksi mezarlığına döndürecektir. Hâlbuki toplu taşımacılık kentin ihtiyacına göre, yapısına göre, nüfus yoğunluğuna göre şekillenmelidir.

6215 sayılı bu kanun 29 Mart 2011 tarihinde TBMM de görüşülmüş ve bu günlerde Sn. Cumhurbaşkanımız onayını beklemektedir. Belki geç kalmış olsak bile bu kanunun bizlere vereceği mağduriyeti iyi anlamak ve anlatmak gerekiyor. Meslek odaları ve meslek birlikleri ivedilikle harekete geçmeli, gerekli girişimler yapılmalıdır!..

Karamsar olmak istemem ama büyükşehirlerde toplu taşımacılığın geleceği kararmak üzeredir!.. Tüm kesimler bir araya gelmeli (otobüs, minibüs, taksi) ciddi bir çalışma yapılmalıdır. Gelecek günlerin umut dolu olması dileğimle…

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor