Advert Advert
Ortak Tavır Alınmalıdır!
Göksel Ovacık
Advert

Ortak Tavır Alınmalıdır!

Bu içerik 247 kez okundu.

Geçen haftaki köşe yazımda 5216 sayılı Büyükşehirler Yasası’ndaki değişikliği gündeme getirmiştim. Bu değişiklik neler getirecek? Buna biraz değinmek gerekiyor!... Büyükşehirlerde belediye başkanlıkları %50 hissesi belediyeye ait olacak bir şirket kuracak ki, İstanbul da kurulmuş durumda!...

Bu şirketler toplu taşıma yapmaya başlayacak veya İstanbul da olduğu gibi bireysel taşımacılara devredecek… Bu işlemler maalesef ihalesiz yapılacak!... Kaç araç verilecek? Ucu açık, sayısı belli değil!..

Belediye istediği kadar verebilir… İstediği hattı ihalesiz, yeni araçlar tahsis edebilir!.. Büyükşehirlerde oturmuş bir toplu taşıma sistemi var!.. Tüm Büyükşehirlerde yeteri kadar taksi taşımacılığı var!.. Bazı şehirlerde yeteri kadar minibüs taşımacılığı ve özel halk otobüsleri var!.. Belediyenin kendi toplu taşıma araçları var!... Yeni araçlar ihtiyaç var mı? Tartışılır!.. Her verilecek toplu taşıma aracı ciddi sıkıntılara ve mağduriyete yol açacaktır!.. Bu böyle bilinmelidir.

Bu yasayı değiştiren yetkililer neden gerek gördüler, ne düşünerek yapılan bir çalışmadır? Bunu tartışmak, sorgulamak gerekmektedir!.. Sistemde var olan toplu taşımacılara gözdağı vermek için mi, yoksa yeni alternatif bireysel taşımacılar yaratarak büyükşehirlerde toplu taşıma sistemini kaos ortamına sürüklemek mi istenmektedir? Veya “ben yaptım, oldu” mantığı ile davranarak sivil toplum kuruluşları birlik, oda, kooperatif ve esnaf derneklerini yok sayarak bilgi paylaşımı yapılmadan, görüşleri sorulmadan yapılmış bir kanun değişikliği olduğu ortaya çıkmıştır. Ve maalesef olumsuz sonuçlar doğuracak bir çalışma olmuştur.

Türkiye seçim sathına girmişken bu değişikliğin yapılması da düşündürücüdür!.. İstanbul da 18.000 adet taksi taşımacılığı, 7000 adete yakın minibüs taşımacılığı, 2000 adet özel halk otobüsü taşımacılığı yapılıyor!.. Diğer büyükşehirleri de katarsak toplam 50.000 adet toplu taşımacı bu kanun değişikliğinde zarar görecektir!.. Mağduriyet yasayacaktır… Bunu hesabı, kitabı iyi yapılmalıdır!..

Türkiye’deki tüm toplu taşımacılar, şu sorunun cevabını arıyor: Bu günden sonra ne yapılmalıdır?
Yapılacak tek şey var!.. Öncelikle sesimizi yükseltmeliyiz ve bu değişen kanun maddesini tüm siyasilere iyi anlatmalıyız. Mağduriyetimizin giderilmesi için gerekli çalışmaları yapmalarını talep etmeliyiz!.. Sonuç alınamazsa gerekli yasal mercilere derhal başvurmalıyız. Bizi yok saymalarına seyirci kalamayız, kalmamalıyız…

Göksel Ovacık
Özulaş A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor