Advert

Şoförlerin Psikolojisi
Alanur Özalp
Advert

Şoförlerin Psikolojisi

Bu içerik 70 kez okundu.

İnsanla çalışan mesleklerde, insan psikolojisi ön plana çıkar!.. Özellikle hizmet sektöründe çalışan kişilerin, ekonomik ve psikolojik durumları ilişkilerine direkt yansımaktadır. Ticari araç sürücüleri; yaptıkları mesleğin gereğinden dolayı özellikle giyimlerine, dış görünüşlerine, konuşmalarına, ilişki ve iletişimlerine çok dikkat etmelidirler.

Farklı bir ülkeden gelmiş olan kişilerin mutlaka karşılaşacağı kişilerin başında taksi şoförleri gelmektedir. Yapılan çalışmalar turistlerin taksi şoförleri ile ilgili şikâyetleri olduğu yolundadır. Turist hiç Türkiye'de kalmadan transit geçmek durumunda olsa bile bir taksi şoförüyle karşılaşmak ve hizmet almak durumunda olabilir. Türk insanının görünen yüzü taksi şoförleri olabilmektedir. Böyle durumlarda yabancı kişi, Türk insanı ve misafirperverliği konusundaki bilgilerini ya pekiştirecek ya da hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Taksi şoförleri ekonomik zorluklar ve kendilerine karşı yapılan gasp, kaçırma gibi saldırılardan dolayı zor günler geçirmektedirler. Bu tür tatsız olaylar her ülkede olabilmektedir. Bu olayların kontrol edilmesi için güvenlik güçleri ve şoförler odası dönem, dönem yeni önlemler almaktadırlar. Bu önlemlerin bile başarılı olmadığı durumlar olabilmektedir. Böyle durumlarda isyan etmek, öfke patlamaları göstermek, toplu hareketler yaparak hükümetin dikkatini çekmek bir çıkış yolu gibi görünebilmektedir. Bazen yapılan hareketlerdeki öfkeli tavırlar hizmet verdikleri kişileri daha fazla ürkütmekte, korkutmaktadır.

Ekonomik krizli durumlarda bir şoförün çalışma süresi, insanın kaldırabileceği normal sınırları aşabilmektedir. Bu durum şoförlerin evlerine, ailelerine, çocuklarına yeteri kadar vakit ayıramamalarını getirebilmektedir. Bu durumun sonucunda da aile içi iletişim azalmakta, kişisel doyum eksilmektedir. Şoförün ailesinden de kızgın ve kırgın tepkiler gelebilmektedir. Bu tepkiler şoförü üzmekte, çaresiz bırakabilmektedir. Gündüz yorgun çalışmak, akşam geç saatlerde yorgun gelmek aile iletişimini zorlayan etkenlerdendir. Bazen gece, bazen gündüz çalışmak da aile iletişimini güçleştirmektedir. Yine akşam çalışmak, gündüz uyumak zorunda olmak ailesiyle birlikteliğini olumsuz etkileyebilecek zorluklardandır. Çocuklar evde babaları uyuduğu için sessiz kalmak zorundadırlar. Trafikte o kadar dolaşmış bir sürücüye eşi, çocukları hadi gezmeye gidelim dediğinde inanılmaz bir isteksizlik tepkisi verebilmektedir.

Şoförlük mesleğinin önemli bir zorluğu ise geceli, gündüzlü çalışma durumudur. Çalışan kişinin vücut ritmi bu değişimden olumsuz etkilenebilmektedir. Vücut ritmini bazen gece, bazen gündüz şeklinde değişken çalışma bozabilmektedir. Gece çalışma yada bazen gündüz, bazen gece çalışma şoförün uyku düzenini ve bununla birlikte sinirlerini de yıpratabilmektedir. Bu durumun sonucunda şoförler çabuk kızmak, ani tepki vermek gibi davranışlar gösterebilmektedirler. Bu duruma çalışma şartlarının olumsuz olması da eklendiğinde yoğun stres ortaya çıkabilmektedir. Saldırı, gasp gibi olumsuz şartlarla yüz yüze gelebilmek işleri daha da zorlaştırmaktadır. En fazla stresli mesleklerden birisi olan şoförlük mesleğine; eğitim, psikolojik destek verme ve şatlarının düzeltilmesi için çalışmaların biran önce başlanması gerekmektedir. Bu kişiler turizm de bizim görünen yüzümüzdür. En fazla insanla iletişimde olan mesleklerin başında ticari araç şoförlüğü yer almaktadır.

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fillo Lojistik’e Yeni Genel Müdür
Fillo Lojistik’e Yeni Genel Müdür
Düzce Nakliyat 5 adet treyler aldı
Düzce Nakliyat 5 adet treyler aldı
istanbul escort