Advert Advert
Merak ettikleriniz ve cevapları!
Alanur Özalp
Advert

Merak ettikleriniz ve cevapları!

Bu içerik 1161 kez okundu.

Değerli okuyucularım, ilginiz için teşekkür ederim. Ulaşım Gazetesi’ndeki köşemizde bu hafta sizlerden gelen sorular içerisinde seçtiğim 10 konuya cevap vermeye çalışacağım. Özellikle sizlerin merak ettiği cinsellikle ilgili bu 10 sorunun ardından yine sizlerden gelen farklı konulardaki sorulara da ileriki dönemlerde yer vereceğim.

1. ŞEKER HASTALARINDA CİNSELLİK
18 yaşından beri şeker hastasıyım. Şeker hastası olduğum için zaman zaman sertleşme problemi yaşıyorum. Şimdi 35 yaşındayım. Bu durum ömür boyu böyle sürecek mi diye kaygılanıyorum. Şeker tedavimi kendim yapıyorum. Şimdi bekârım ancak evlenmeyi düşünüyorum. Kız arkadaşıma bu durumu ne zaman ve nasıl açıklamalıyım?

Şeker hastalarında sertleşme problemi görülebilmektedir. Hekimler şeker hastası olan kişilere ve eşlerine, şeker hastalığının tedavisiyle birlikte çıkabilecek cinsel sorunlar konusunda da bilgi vermelidirler. Özellikle bu tür hastaların bir psikologla görüşmelerinin ruhsal hayatları açısından da önemi vardır. Tıp hızla ilerlemektedir. Sertleşme problemi psikolojik sorunları da beraberinde getirir.

Şekere bağlı sertleşme problemi devam etse de, çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu konuda etkili olan ilaçlar mevcut olmakla birlikte belli bir yaştan sonra ise sertliği sağlayıcı protezler önerilmektedir. Bu çareleri bir psikolog yardımıyla mutlaka tartışmalı ve bunlardan yararlanılmalıdır. Mutlu ve huzurlu yaşamak, şeker hastalarının da hakkıdır. Kız arkadaşına bir an evvel durumu uygun bir ortamda mutlaka açık ve net olarak anlatmalısın. Bu konuda kaygılanıyorsan bir psikolog bu konuda yardımcı olacaktır.

2. CİNSEL UYARICILAR
Ben cinselliğin hem uzun sürmesini hem de fazla zevk vermesini isteyen bir erkeğim. Cinselliği seviyorum. Cinsel ilişkiden zevk alıyorum. Bu konuda pek çok şey okumak, öğrenmek, kendimi geliştirmek, bilgilenmek istiyorum. Cinsel yönden daha uzun ve zevkli saatler geçirmek için cinsel uyarıcılardan bahsedildiğini duydum. Acaba bu tür uyarıcıları mı yoksa doğal uyarıcı besinleri mi tercih etmem daha doğru olacaktır?

Cinsellik tat alınması için gerçekleştirilen doğal bir olaydır. Temiz, hoş, güzel yaşanmalıdır. İnsan bu konuda kendini yenilemeli, geliştirmelidir. Her güzel şeyde olduğu gibi, cinsellikte de pek çok güzel bilgiler öğrenilir ve her an daha güzel, değişik yolar keşfedilir. Yani insan bu konuda kendini sürekli geliştirebilir. Uzmanlar doğal besin şeklinde kullanılan ceviz gibi uyarıcıların daha sağlıklı olduğu konusunda hem fikirdirler.

3. GENÇ KIZLARDA MASTÜRBASYON
21 yaşında bir genç kızım. Bazen içimden bir dürtünün geldiğini ve kendimi kontrol edemediğimi fark ediyorum. Mastürbasyon yapmak sağlıklı mıdır? Ailem, özellikle annem sık sık "sakın böyle bir şey yapma" diye beni uyarıyor.

Mastürbasyon yapmak normal, doğal ve sağlıklı bir dürtüdür. Bu konuda bilmen gereken genç kızlarında erkekler gibi mastürbasyon yapmalarının normal olduğudur. Bu olay, günah ya da ayıp değildir. Öncelikle hijyen kurallarına uymaya dikkat edilmelidir.

4. LEZBİYEN İLİŞKİLER
Ben 35 yaşındayım. 16 yaşındayken, iki kız arkadaş bir cinsel ilişki denemesi yaptık. Bu ilişki için arkadaşım bana çok ısrar etti. Ben de kabul ettim. Şimdi evliyim ama içimde hep bir korku var. Bu tecrübe suçluluk hissetmeme neden oluyor. Acaba benim lezbiyen dürtülerim mi var?

Bu tür ilişkiyi yaşayan çoğu bayan bu kaygıyı taşımaktadır. Bu deneyim sizdeki cinsel uyanış ve merak duygusunun sonucudur. İnsanlar, hayatlarının bir döneminde böyle durumları yaşamış olabilirler. Bu, o kişinin ne homoseksüel olduğuna işaret eder, ne de senin durumunda olduğu gibi lezbiyenliktir. Bu, ilk uyanış ve merakla yapılan doğal bir dürtüdür. Korkmana gerek yok, suçluluk hiç duymamalısın. Masumca bir olay seni ve cinsel hayatını engellememeli. Cinselliği korkmadan ve doyasıya yaşamalısın. Cinsellik iki kişiye de haz, hoş duygular ve zevk veren bir olaydır.

5. CİNSEL MERAK
25 yaşındayım. İnternette cinsellik konularındaki web sitelerine bakıyorum. Arkadaşlarım ve ailem sapık diye üzerime geliyorlar. Bu konunun sapıklık olmadığını onlara nasıl anlatabilirim?

Her insan seks dergilerine ve web sitelerine bakabilir. Bu çok normaldir. Hatta belli yaşlarda bu ilgi daha da yoğunlaşabilir. Bu yoğunluk çok sağlıklı bir gelişmenin sonucudur. Bir süre, özellikle gençlik döneminde etkisini sürdürecektir. Her gençte ortak bir durumdur. Bu konuda bir şeyler görür veya bir şeyler yakalarlarsa paniğe kapılıp üzülmesinler.

6. KADINLAR PREZERVATİF SEVMİYOR
Ben üç senelik evli bir kadınım. Eşim bu seneye kadar geri çekme yöntemini kullanıyordu. Şimdi prezervatif kullanmak istiyor. Prezervatif kullanmak istemesi hoşuma gitmiyor. Hatta bu konuda kavgalarımız oluyor. Ben eşimi sevmeme rağmen onu kırıyorum o da ilişkide bulunmuyor. Bu durumda ben onun ilişkiye girme teklifini istememe rağmen reddediyorum.

Çoğu kadın ilişkide prezervatif kullanıldığında sanki kocaları onları sevmiyor gibi bir fikre kapılıyorlar. Prezervatif kullanmanın sevgi ile bir ilişkisi yok. Ayrıca dışarı geri çekme yöntemi çok güvenli değildir. İlişkide rahat olamaz. İlişkide her iki tarafın da rahat ve gevşek olmaları önemlidir. Eşinize değişik prezervatifler alarak cinsel hayatınızı heyecanlandırabilirsiniz. Örneğin kokulu, çiçekli, üzeri resimli, şekilli veya rengi değişiklerini alarak hem eğlenin, hem de heyecanlı ve rahat bir seks yaşayın. Eğer siz eyleme katılırsanız prezervatif konusundaki olumsuz tavrınız da ortadan kalkacaktır.

7. ORAL SEKS
Biz cinsel ilişki olarak değişik ilişkilere seks hayatımızda yer veriyoruz. Bu ilişkilerde özellikle oral ilişkinin çok özel bir yeri var. Hem eşim hem ben bu tür ilişkiden zevk alıyoruz. Bir sorun ortaya çıkabilir mi?

Hijyene dikkat edildiğinde oral seks yapmakta bir sakınca yoktur. Bu tür ilişkiler yaşamınızı renklendirir ve canlandırır. Eşler ilişkinin süresine, biçimine ve sayısına birlikte karar vermelidirler. Oral ilişkiyi kadın erkeğe, erkekte kadına yapabilir. Bu ilişki boşalma biçiminde olabildiği gibi ilişki öncesinde ön sevişme şeklinde de olabilir.

8. CİNSEL İLİŞKİYE GİRME KORKUSU
Eşimde cinsel ilişkiye girme korkusu var. İnternette cinsel sitelere bakmak ve CD izlemek bu korkuyu yenmesine yardımcı olabilir mi?

Cinsel ilişkiye girme korkusu genelde bayanlarda nadiren de erkekte olabilir. Bu, özel bir durumdur. Uzmanlar cinsel alanda eğitici nitelikteki CD ve web sitelerini değil konulu, duygusal içerik taşıyan erotik CD'leri ve web sitelerinin izlenmesini önermektedirler. Bu tür desteklerin yeterli olamayabileceğini göz önünde bulundurarak vakit geçirmeden bir psikologdan yardım istemek en doğru hareket olacaktır.

9. MASTÜRBASYON
17 yaşında derslerinde başarılı bir lise öğrencisiyim. Basketbol oynuyorum. Ancak genel olarak hırçın ve zaman zaman içime kapanık oluyorum. Mastürbasyon da yapıyorum ardından da pişmanlık duyuyorum. Arkadaşlarımın da buna benzer sorunları olduğunu biliyorum. Mastürbasyonu ne sıklıkla yapabilirim?

Söyledikleriniz pek çok gencin durumunu yansıtmaktadır. Bu yaşlarda cinsellik dürtüsü daha belirgindir. Gençlik döneminde mastürbasyon yapmak doğal, sağlıklı ve normal bir olaydır. Özellikle bu yaşlarda sık mastürbasyon yapan pek çok genç pişman olduğunu, üzüldüğünü ama kendine engel olamadığından söz eder. Bu konuda kendini engellemeye çalışmak sağlıklı değildir. Mastürbasyon yaptığında korkman, pişman olman gereksizdir. Mastürbasyon yapma sıklığı ile ilgili bir ölçü verilemez ama bu dönemde mastürbasyonun sık yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

10. MASTÜRBASYONLA İLGİLİ KORKULAR
18 yaşındayım. Mastürbasyonu bazen günde üç veya dört kere yaptığım oluyor. Arkadaşlarım ve çevrem sık sık mastürbasyon yapmanın tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini hatta kısır kalabileceğimi bile söylüyorlar. Sık mastürbasyon yapmanın bir tehlikesi var mı?

Gençlik döneminde cinsel dürtüler artar. Bu yaşlarda sık mastürbasyon yapmak doğaldır. Sık mastürbasyon yapıldığında cinsel güç, istek veya cinsel performans azalmaz. Mastürbasyon yapmak kısırlaşmaya neden olmaz. Büyükler bazen gençlerin cinsellik konusuna kendilerini fazla kaptırırlarsa ders çalışamaz, işlerini ihmal ederler diye kaygılanarak, bu tür sözler edebilmektedirler.

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor