evden eve nakliyat
İstanbul, İstanbulkart’a ısınıyor!
Göksal Purtuloğlu
Advert

İstanbul, İstanbulkart’a ısınıyor!

Bu içerik 670 kez okundu.

İstanbul’da kentiçi toplu ulaşımda araç içi nakit döneminin sona ermesiyle birlikte getirilen sisteme İstanbullu ısınmaya başladı. Halka ve otobüsçü esnafına birçok kolaylığı sağlayan bu sistemde bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntılarında kalkmasıyla birlikte ulaşımın daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay olacağını düşünüyorum!..

Metropolde ulaşım hizmetini hepimizin bildiği gibi İETT ve İETT adına özel halk otobüs işletmeleri vermektedir. İETT filosunda körüklü ve solo tipi olmak üzere toplam 2613 adet otobüs bulunmakta. Özel halk otobüs filosunda ise Çiftkatlılar ile birlikte toplam 2248 adet otobüs bulunmaktadır. Yani İETT ve özel halk otobüsü esnafı günlük 4861 adet otobüs filosu ile İstanbul halkına toplu ulaşım hizmetini vermektedir.

Otobüslerde karşılaştığım yolcularla yaptığım sohbetlerde, İstanbulkart’ın taşımasından kullanımına kadar kendilerine her alanda kolaylık sağladığını dile getiriyorlar. İstanbulkart sayesinde otobüslerin duraklardaki zaman kayıplarının önüne geçildiğini ifade ediyorlar…
Evet, doğru!..
İstanbulkart ile birlikte ulaşımda bir kolaylık oldu, zaman kaybının önüne geçildi…
İstanbulkart ile birlikte biletçiler kalktı…
Nakit muhabbeti olmadığı için tabiri caizse şoförün kafası rahatladı…

İstanbulkart ile ilgili birçok avantaj var. Ancak tüm bu güzelliklerin yanında bazı sıkıntılarda yaşanmaktadır!.. Bu sıkıntıların başında akbil dolum merkezlerinin yetersizliği gelmektedir!..

Şimdi diyeceksiniz ki birçok bakkalda, markette, büfede kart dolum merkezi var. Nasıl yetersiz oluyor?
Oluyor işte bakın!..
Vatandaş otobüse biniyor, kartını makineye okutuyor, bakiye yetersiz!.. Utancından otobüsten iniyor veya utana sıkıla otobüs içerisindeki yolculardan rica ediyor!..

Şimdi bu konuda önerim: kart dolum merkezlerinin daha da yaygınlaştırılması, merkezi duraklara otomatik dolum makinelerinin yerleştirilmesi, tıpkı metrobüs duraklarında olduğu gibi bazı duraklara kart bakiye sorgulama cihazlarının konulması ki bu sayede vatandaş otobüse binmeden bakiyesini öğrenip ona göre önlem alsın!...

TURİSTLER BİLGİLENDİRİLMELİ!!!

İstanbul bugün dünyanın sayılı büyük şehirleri arasında!.. Tarihiyle, kültürüyle, kendine has eşsiz güzellikleriyle adeta dünya ülkelerinin bir çekim merkezi halindedir. Ve dolayısıyla günlük binlerce turist bu güzel şehri görmek için ülkelerinden kalkıp İstanbul’a geliyor!..

İstanbulkart kullanılmadan önce otobüs içinde nakit ödeme yapılıyordu. Dolayısıyla turist otobüse bindiğinde seyahat ücretini araç içerisinde ödüyordu.!.. Şimdi ise otobüse biniyor, ne yapacağını şaşırıyor!.. Ne derdini şoföre anlatabilir!.. Ne de şoför kart olayını turiste anlatabiliyor!.. Şoförlerimizde yabancı dil yok!..

Şimdi burada da başta İETT olmak üzere özel halk otobüs şirket yöneticilerine iş düşüyor!.. İstanbul’a gelen turistlerin giriş noktaları belli!.. Ya havayolu ile, ya Kapıkule Sınır Kapısı, ya da denizyoluyla…
Buralarda İstanbulkartı anlatan broşürler, tanıtıcı yazılar ve uyarı levhaları konmalı ki, turist İstanbul’a geldiğinde İstanbulkart kullanımını benimsesin, şoförlerimiz de zor durumda kalmasın!..

Öte yandan tur operatörleriyle görüşmeler yapılarak, onlarında müşterilerine İstanbulkart’ı anlatmaları sağlanabilir. Bunu da yapacak olan İETT ve özel halk otobüs şirket yöneticileridir. Bununla beraber İstanbul'a Avrupa ve Anadolu'dan gelen yerli Turistler ve Vatandaşlar için Otoyol gişelerine bilgilendirme ve İstanbul kart satış gişeleri kurulmalıdır.

Göksal Purtuloğlu
E-mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CMS ihracatta rekor kırdı
CMS ihracatta rekor kırdı
EuroTürk 12 adet treyler aldı
EuroTürk 12 adet treyler aldı