Advert Advert
Takıntı (Obsesyon)
Alanur Özalp
Advert

Takıntı (Obsesyon)

Bu içerik 678 kez okundu.

Obsesyonlar, kişiyi rahatsız eden, gerçekte olması mümkün olmayan düşüncelerdir. Halk arasında obsesyonlara takıntı veya saplantı da denir. Çoğunlukla temizlik konusunda takıntı daha fazla görülmektedir.

Obsesyonların yanı sıra bazen de kişinin saplantılarından kurtulmak için geliştirdiği tekrarlayıcı davranışlar devreye girer. Bu davranışlara kompulsiyon adı verilir. Kişinin zihinden uzaklaştıramadığı örneğin, hastalık bulaşacağı fikri bir obsesyon’dur. Bundan kurtulmak için sürekli yıkanma ve temizlenme davranışı ise tekrarlayıcı davranış olan kompulsiyondur.

Sık görülen takıntılar; kişinin kendisinin sevdiklerine ve yakınlarına zarar verebileceği veya zarar görebileceği düşüncesi, dini takıntılar ise akıldan geçirilmesi engellenemeyen, durdurulamayan dini düşüncelerdir.

Kişiye sıkıntı veren, korkutan, ürküten, zora sokan takıntılardan kurtulabilmek için sayı sayma, kontrol etme, tekrarlama gibi davranışlar yapılır. Bu rahatsızlık inatla devam eden bir hastalıktır. Obsesyonlar arttıkça kişinin hayatla uyumu, işi, çevresiyle olan ilişkileri bozulur.

Kaynaklarda bu rahatsızlığın kadınlarda erkeklere oranla daha sık görüldüğü belirtilmektedir. Bu rahatsızlığın çözümü, tedavisi vardır. Fiziksel rahatsızlıklarda olduğu gibi erken teşhis tedavi başarısını hızlandırabilmektedir.

Bu rahatsızlıkta genellikle, hasta çok sıkıntı çekmesine rağmen tedaviye gitmeyebilir. Deli sanılabileceği korkusuyla çevresinden uzaklaşır, izole olur. Bunun sonucunda yalnız kaldığından dolayı sevilmediğini, istenmediğini düşünür, depresyona girer, mutsuz olur takıntısına daha fazla sarılır. Çevresindeki insanlar başlangıçta onu aramaya cesaret edemez bir süre sonra onu aramamaya başlarlar. Bu noktada kişi kendisinin haklı olduğunu sanarak daha da takıntısına yapışır.

Obsesif-kompulsif rahatsızlığın tedavisi terapi ve ilaç yoluyla yapılabilir. Böyle bir rahatsızlığı olan kişinin yakınlarının ona tedaviye gitmesi konusunda destek olmaları tedavinin başarısının en önemli kısmını oluşturur.

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor