Advert Advert
Baş ağrısı ve sebepleri
Alanur Özalp
Advert

Baş ağrısı ve sebepleri

Bu içerik 690 kez okundu.

Psikolojik durumlar stres tipi baş ağrısına daha fazla yol açabilirler. Psikolojik destek almaya pek çok kişi utanırlar, çekinirler ya da çocuklarının yada eşinin sorunları dururken onların yardım almasının acil olmadığını düşünür bu düşüncelerini ertelerler. Ve bu ertelemelerin sonu gelmez.

Bazen çocuklarını veya eşlerini doktora götürdüklerinde psikolog onların da sorunlarını çözme zamanı geldiğini söyler. Böyle bir durumda bile “benim sorunlarımın acelesi yok önce çocukların problemini çözelim” diyerek hayatı ertelerler. Eşlerden birinin mutlu olmadığı ailelerde çocukların ve eşin mutlu olabilmesi çok kolay değildir. Diğer eş böyle durumlarda kendini dışarı atıp rahatlamaya çalışır. Dışarıda kendisine başka hayat kurar. Bu durumda erkek eve geç gelmeye başlar. Bunun sonucunda da gerginlikler başlar ve baş ağrıları artar.

Çocuklar, annelerinin sinirli gergin tavırlarından etkilenirler onlar da annelerine karşı negatif tepkiler verirler. Bu durum kadının mutsuz olmasına ve baş ağrılarını artmasına sebep olur. Böyle bir kısır döngüden kurtulmak isteyen kadın bir psikolojik destek aldığında çevresinden olumlu bir yaklaşım göremez. Bu desteği sürdürmekte zorlanır ve geri adım atmak zorunda kalır.

Çalışma hayatına başlama, özgürlük kazanma, kendi ayakları üzerinde durma bazen kadını korkutur ya da şartlar izin vermez. Şartları değiştirmek toplum değer yargılarını tersine çevirmek kolay değildir. Bu konuda toplumun bakış açısı bilim yoluyla değişebilir. Bu değişim sürecide oldukça yavaş gelişme gösterirler. Bu süreçte baş ağrıları kronikleşir ya da kanıksanır.

Bütün bunlar değiştirilmesi gereken süreçlerdir. Bu konuda devlete ve konunun profesyonelleri olan psikologlara çok fazla görev düşmektedir. Baş ağrısının psikolojik bir durumun sonunda ortaya çıkabileceği medyada sık sık vurgulanmalıdır ki kadınlar veya eşleri babaları bu olayları ciddiye alsın bu tip durumları kadınlara has bahaneler olarak düşünmesinler.

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor