Advert Advert
Nerede Kazanılmış Haklarımız?
Göksel Ovacık
Advert

Nerede Kazanılmış Haklarımız?

Bu içerik 229 kez okundu.

Metropol şehirlerde en öncelikli sorunların başında kentin ulaşım sorunu gelir. Çünkü kentlerimiz planlanırken alt yapısı hazırlanmadan, planlanmadan kent oluşuyor!.. Kent oluştuktan sonra ulaşım sorunu ortaya çıkıyor!.. Tabii ki çözümü de o derece zor ve karmaşalı

Buna rağmen yerel yönetimler bütçesinin çoğunu bu sorunu çözmek için harcıyor!.. Harcaması da gerekiyor!.. Çünkü kentin yaşayanlarının seyahat hakkını kullanması, sağlıklı ve suratlı şekilde yolculuk yapması gerekiyor. Bir kentin Ulaşım sorununun çözümü için mutlaka toplu taşıma araçlarının tercih edilmesinden geçiyor.

Büyük araçlarla fazla yolcu taşınması ilkesi ile hem trafiğe çıkacak özel araçları azaltırsınız hem de hava ve gürültü kirliliğini azalmış olursunuz. Onun içinde toplu taşımanın iyi, doğru, ve zamanında planlanması, toplu taşıma unsurlarının birbiri ile entegre olacak ve birbirini tamamlayacak şeklinde olması gerekiyor.

İstanbul’daki toplu taşımada bir plan ve program dahilinde yürütülüyor. Anadolu yakasına bakıldığında raylı sistemlerle dikey hatlar oluşuyor. Yakında hizmete girecek olan Kadıköy – Kartal metrosu var (daha sonra Tuzla, Sabiha Gökçen Havaalanı’na uzatılacak). Yapımına yeni başlanan Haydarpaşa- Gebze banliyö tren hattı hizmete girecek. Diğer tarafta Üsküdar- Alemdar arası yeni ihale edilen metro hattı olacak. Yine Fatih Sultan Köprüsü’nü geçerek Sancaktepe’ye ulaşacak bir metrobüs hattı olacağı ve bu çalışmanın planlama aşamasında olduğunu biliyoruz. Dikey hatların yanında şehri örümcek ağı gibi örecek yatay hatları da otobüslerle oluşturarak kentin ulaşım sorununu büyük ölçüde çözmüş oluruz!..

Bu çalışmalar tamamlandığında şu an bu hatlarda çalışan lastik tekerlekli toplu taşıma araçları atıl durumda kalacaktır. Bu araçlar ne olacak? Nerede nasıl kullanılacaktır? Bilinmiyor!.. Yani bir hesaplama yapılmıyor!.. Bunların yapılmadığı gibi yeni otobüs ihaleleri yapılıyor!..

Kentin ne kadar otobüs ihtiyacı var? Yolcu potansiyeli nedir? Bakılmaksızın ihalelerle İstanbul yollarına yüzlerce otobüs verilmeye devem ediliyor!.. Bizler ihaleler yapılmasın demiyoruz ama ihtiyaca göre yapılmalı!...

Raylı sistemler hizmete girdiğinde orada çıkan araçlar ne olacak bunlar göz önünde tutulsun!.. Aksi takdirde İstanbul yolları otobüs mezarlığına dönecektir!... Ciddi meblağlar karşılığında otobüs ihalesini devam ettirmek, 25 yıldır İstanbul halkına hizmet eden özel halk otobüsü işletmecilerini hizmet yapamayacak hale getirecektir!.. Çünkü günden güne kazancı düşen işletmeciler, araçlarını dahi yenileyemeyecekler!.. Toplu taşıma hizmeti kalitesi düşecek!.. Sağlıklı bir toplu taşıma yapamaz duruma gelecekler!.. Bunların bilinmesi gerekir ve ona göre plan ve programlar yapılmalıdır.
Saygılarımla;

Göksel Ovacık
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor