Yeni Anayasaya Doğru!..
Göksel Ovacık
Advert

Yeni Anayasaya Doğru!..

Bu içerik 244 kez okundu.

TBMM içindeki 4 parti Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunun tespitini yaparak çalışmalara başladı. 4 parti uzlaşarak 3’er kişiden oluşan anayasa komisyonu kurdular. Zaman zaman değişen bölümleri olsa da darbe döneminden kalma tam demokratik olmayan ve kısmi değişiklikleri de yeterlik sağlamayan bu anayasanın yerine yeniden yazılacak bir anayasa ya ihtiyaç olduğu kesin!..

Yapılacak bu anayasanın daha katılımcı daha demokratik, toplumun her kesimine cevap verebilecek, tüm kesimlerin uzlaşarak yazacağı bir çalışma olması gerektiği görüşü benimsendi. Ve aylar öncesi tüm Türkiye’ye yeniden yazılacak bu anayasaya nasıl katkı sağlanır? Her kesim, her kurum görüşlerini TBMM’de oluşturulan anayasa komisyonuna göndersin denildi. Katılımcılık acısından fevkalade ve doğru bir uygulamadır!..

Bu komisyona tam 78 bin kişi, kurum ve kuruluş öneri göndermiş!.. Bu ciddi bir katılımdır!.. Devletin içindeki hemen hemen tüm kurumlar kendi taleplerini bildirmiş!.. Her kesim kendini görevli hissetmiş ve bir çalışma yaparak katkıda bulunmuş!.. Kimler yok ki; il ve ilçe belediyeleri, tüm meslek odaları, barolar, borsalar, hemen hemen tüm sendikalar, çevre dernekleri, insan hakları dernekleri, meslek birlikleri, federasyonlar, konferedasyonlar, hatta yöre dernekleri, kültür sanat dernekleri, inanç dernekleri, spor kulüpleri yani her kesim anayasa konusunda kendi görüşlerini derlemiş ve bildirmiş.

Tüm kesimler bunları yaparken biz de tabiî ki Türkiye’de 15 bine yakın özel halk otobüsü işletmecisi olarak böyle bir çalışma yapabilirdik!.. Bizlerin görüşleri de orada değerlendirilirdi!.. Şirketlerimiz var!.. Esnaf odalarımız var!.. Üst kurum ve kuruluşlarımız var!.. Hiçbir çalışma yapılmadı!.. Başarılı yöneticilik böyle zamanlarda ortaya çıkar!.. Gündemi takip eder, eline gelen her fırsatta sektörün sorunlarının çözümüne katkı sağlar ama olmadı bu konuda da sınıfta kaldık maalesef!..

Türkiye Özel Halk Otobüsler Birliği bir anayasa sempozyumu düzenleyerek bu konuda bir metin oluşturabilirdi!.. Zaten özel halk otobüsünün yasalardaki tanımı ile ilgili sıkıntılarımız var!.. Çözmek için yıllarca çabaladık!.. Meslek Odası olan bir mesleğin, tanımı olmamasına dikkat çekilmeli idi!..

Mutlaka Türkiye’nin bir toplu taşıma yasasına ihtiyaç var!.. Bunu üstüne basa basa belirtmeliydik!.. Anayasa değil ama daha sonra oluşturulacak kanunlara bu ÖHO tanımı ve toplu taşıma yasasının konması için iyi bir çalışma olurdu. Her zaman ki gibi yine geç kaldık gene treni kaçırdık!... Bu fırsatlar her zaman gelmez!.. İyi değerlendiremedik maalesef.

Göksel Ovacık
E-mail: gokselovacik@hotmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı