Ticari araçlarda zorunlu trafik sigortası şoku!
Göksal Purtuloğlu
Advert

Ticari araçlarda zorunlu trafik sigortası şoku!

Bu içerik 774 kez okundu.

Trafik kazalarının çoğalması nedeniyle, sigorta şirketleri bir dizi önlemler almaya başladı. Özellikle büyük araçların yıl içerisindeki hasarları sigorta şirketlerinin kazançlarına ciddi şekilde sekte vurdu.

Devletin, Zorunlu Trafik Sigortası’ndaki fiyat ayarlamasını sigorta şirketlerine bırakmasından sonra sigorta şirketleri arasında ciddi fiyat farklılıkları oluştu. Bu yıl içerisinde yeni tescil 31 üzeri koltuk sayılı otobüslerde (Ticari araç Ö.H.O) Zorunlu Trafik Sigortası 2.900.00 ile hasara göre 23.000.00 Lira’ya kadar farklılık göstermektedir.

Aracınız yeni tescil olursa 2.900.00 ile 3.500.00 arası her hasara göre ilk hasarda yüzde 20, ikinci hasarda yüzde 40, üçüncü hasarda yüzde 60 arttırım göstermektedir. Buna binaen araç hasar yapmazsa, birinci yıl yüzde 10, ikinci yıl yüzde 15, üçüncü yılda yüzde 20 oranında hasarsızlık indirimi kazanıyor. Bu da en düşük 2.700.00 Lira’ya denk gelmektedir.

Bazı sigorta şirketleri ise bununla yetinmeyip bir yıl içerisinde üç kez hasar yapan aracın ya sigortasını iptal ediyor ya da seneye sigortanız şirketimiz tarafından yenilenmeyecektir uyarısı yapıyor. Fiyatlar bu şekilde yükselirken bazı acenteler ise portföy genişletmek için usulsüz sigorta yapmanın yolunu seçiyor. Bu acenteler 31 üzeri olması gereken koltuk sayısını 31 altı göstererek yani otobüs yerine midibüs (yarım otobüs) sigortası keserek poliçe fiyatını düşük gösteriyor ve durum ilk bakışta müşteriye cazip geliyor. Ama bir kaza sonucu gerçekler meydana çıktığı zaman hasarın ödenmemesi gibi ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalınıyor. Bu yolu seçen acentelere karşı tüm otobüsçü esnafını uyarıyoruz.

İkinci bir konusu ise ticari araç Ö.H.O esnafının üzerinde önemle durması gereken meseledir. Aracınız hasar yaptığı zaman şayet kazada suçluysanız ve hasarınız şu an itibarı ile birinci hasarda yaklaşık 4.200.00 ikinci hasarda 6.500.00 üçüncü hasarda 9.600.00 dört hasar ve üzeri 10.000.00 ile 23.000.00 tl arası değişen farklılıklar oluşmaktadır. (bu fiyatlar aşağı yukarı çok az farklılıklar gösterebilir) bundan dolayı araç sahibiyle anlaşma yoluna gitmeniz menfaatiniz icabı olacaktır.

Araçları koruma altına almak için yapılan kasko poliçelerinde de bu tür değişmeler yaşanmaktadır. İlk yıl yaptığınız kaskonuzda yüzde 30, ikinci yıl yüzde 40, üçüncü yıl yüzde 50, dördüncü yıl yüzde 60, beşinci yıl yüzde 65 olmak üzere hasarsızlık indirimi hakkı kazanılıyor. Şayet aracınız kazada suçlu ise bazı sigorta şirketlerinde hasarsızlığınız yüzde 40′a düşüyor. Bazı şirketler ise hasarsızlığınızı sıfırlıyor. (Bu yıla kadar tüm sigorta şirketlerin de yüzde 65, yüzde 50, yüzde 40 oranında gerçekleşiyordu). Uygulamayı sigorta şirketleri kaldırdı. Bunun için kaskolarda da yaptığınız hasarlar poliçelerinizde ciddi artışlara yol açabiliyor. Bundan dolayı kaskolarda da belli bir limit altındaki hasarları araç sahiplerinin kendilerinin karşılaması kendileri açısından daha avantajlı bir durumdur. Bu konular hakkında detaylı bilgi almak için (0212) 255 78 74 nolu telefonu arayabilirsiniz.

NOT: Ticari araç ve Ö.H.O işletme sahipleri, bu yazıyı 1 yıl içinde düzenleyerek ikinci kez yayınlıyorum. Nedeni ise zorunlu trafik sigortalarının aşırı fiyat artışıdır. Bunun yanında sizleri uyarmaktır. Araçlar hasar yaptığı zaman hasar küçük olduğundan şoförler çoğu zaman araç sahibini aramıyor veya kaza tutanakları gelişi güzel dolduruyorlar bir anlamda suçu kabullenmiş oluyorlar. Oysaki hasar anında anlaşma zeminine gidilse küçük bedellerle hallolabilecek. Bilmiyorlar ki bu hasarlar araç zorunlu trafik sigortası yapılacağı zaman TRAMER yoklamasında karşımıza çıkıyor ve büyük fiyat farklılıkları içeriyor.

Göksal Purtuloğlu
Ulaşım Sigorta Aracılık Hizmetleri
Tel: (0212)2557874
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı