Mevsimler Değişiyor!
Göksel Ovacık
Advert

Mevsimler Değişiyor!

Bu içerik 216 kez okundu.

Mevsimler değişiyor… Gündemler değişiyor… Ama özel halk otobüsü işletmecileri için fazla değişen bir durum maalesef yok!.. Zaman hızla geçiyor, engeliler ile ilgili yasa yürürlüğe girmesine 1 aylık bir süre kaldı!.. Bizler ne yapıyoruz? kimse bilmiyor!..

2005 yılında çıkan yasa, 2012 yılı 12 Temmuz tarihinde uygulanacak. Bu yasaya göre tüm toplu taşıma araçları engellilerin kullanımına uygun hale getirilecek deniyor!.. Bizler ne yaptık? Alçak tabanlı araçlar alabilen esnaf arkadaşlarımız sorunu çözmüş oldu peki kalanlar ne yapacak? Geri kalanlarda bireysel çabalarla her araca engelli aparatı takarak bu sorunu çözeceğini düşündü ama düşündüğü gibi olmadı!..

Çünkü geçtiğimiz günlerde TSE (Türk Standartları Enstitüsü) bu konu ile ilgili bir tanım yayınladı. Araçlara takılacak engelli aparatları için TSE belgesi ile birlikte seri üretilmesi gerekiyor. Tek tek merdiven altı atölyelerde yapılan aparatları kabul etmeyeceğini kamu oyuna bildirdi ama biz hala beklemedeyiz!.. Süre belki uzatılır… Bizlere zaman verilir gibi beklentilerimiz de oluşmuş durumda!... Diğer taraftan ise internet haber sitelerinde engelliye uygun olmayan toplu taşıma araçlarına korsan taşımacılıktan 1950 TL ceza yazılacağına dair haberler çıkıyor!.. Ama biz hala beklemedeyiz!

MAVİ (ABONMAN) KART

Beklediğimiz diğer bir konu da 2010 yılından beri nedeni ve sebebi ne olduğunu anlamadığımız mavi kart yolcu taşıma ücretlerinde yapılan indirim!... 2006 yılında yapılan protokol ile tam yolcu 90 Krş, indirimli yolcu 50 Krş olarak belirtilmişken, 2010 yılının 10’uncu ayında tam yolcu ücretleri 60 Krş, indirimli yolcu ücretleri 30 Krş’a düşürülmüştür. Bu uygulamanın nedeni anlaşılamamıştır. Bu konu da vaatler verilmiş, sözler verilmiş ama hala bir uygulama olmamıştır.

Konu yargıya taşındı… Davayı kazandık!... Sorun bitti!... Hatta geriye dönük haklarımızı alacağımız gibi afakî gerçek olmayan söylemler ortalığa yayıldı. Asıl gerçek şudur: Yargı bu dava konusunu ret etmiştir. Nedeni, sonucu nedir? Biz bilmeyiz ama gelinen nokta budur!.. Konunun çözüleceği yer tek başına yargı değildir!.. Bu sorun etkin ve tutarlı bir çalışma ile bizlere ne kadar zarar verdiğini ciddi bir dille anlatmak gerekir. Sonuca yönelik çalışma yapılmasıdır.

Nakit ücretlerin kaldırılması ile bizlerin geliri, gideri nedir? Herkes tarafından bilinmektedir. Yani gelir bellidir, gider bellidir… Biletçilerin kaldırılması ile gelirlerinizde bir düşme yaşanırsa, bu uygulama gözden geçirilip acil düzenlemeler yapılarak mağduriyetlerin giderileceği ifade edildi. Her son durağa akbil satış büfeleri konacak, deniz taşımacılığında nakit ücretlendirme kalkacak, akbil hak edişlerimiz banka teminatı altında ödemesi yapılacak diye sözler verilmişti!... O sözleri hatırlayan yok sanırım ama esnaf arkadaşlar unutmadı!.. Bu sözlerin tutulmasını sabırla beklemekteyiz.

Göksel Ovacık
E-mail: gokselovacik@hotmail.com  
14.06.12

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı