Advert Advert
Bir mevzii daha kaybettik
Göksel Ovacık
Advert

Bir mevzii daha kaybettik

Bu içerik 221 kez okundu.

İstanbul’da özel halk otobüsü işletmeciliği her geçen gün kan kaybediyor. Bu gidişin sonu belli değil!.. Asıl acı tarafı ise esnaf arkadaşlar bunun bilincinde değil veya ne olacağını tahmin edemiyor!.. Kafasını yormak istemiyor yada böyle gelmiş böyle gider mantığı ile işini, mesleğini, ekmeğini ciddiye almıyor!..

Yeni tahsis edilen Üsküdar- Koşuyolu hattı özel halk otobüslerine veriliyor, zaman içinde minibüslerin açtığı dava kaybediliyor. Bu dava kaybedilirken, çalışma yönergesinin 6’ncı maddesinin 6/a bendi de iptal ediliyor!.. Nedir bu madde? (Mevcut kendi dar çalışma bölgeleri dışında kalan güzergâh değişikliği - hat uzatma dâhil - hat değişikliği talepleri idari encümen kararı ile DEĞİŞİKLİK BEDELİ alınarak yapılır. Mücbir sebepler doğması halinde genel müdür yetkilidir).

Kısacası özel halk otobüslerine verilecek yeni hatlar veya hatların uzatılması, kısaltılması, güzergah değişikliği İETT yetkisinden alınıp UKOME yetkisine veriliyor. Bu ne demek? Tüm çıkacak hatlar aynı minibüs hatları gibi UKOME’ye sunulacak, gerekli araştırmalar yapılarak uygun görülenler bizlere tahsis edilecek. Bu işlemin ne kadar zor olacağı şimdiden belli oldu!.. 1 yıl oldu hâlâ yeni hat ve uzatma, kısaltma taleplerimiz sonuçlanmadı. Maalesef bu mevzii kaybettik. Bu durum ise bizlere ciddi olumsuz sonuçlar yaşatacaktır.

Diğer bir konu da yine 2012 Eylül ayı içinde yapılan UKOME toplantısında özel halk otobüsü çalışma yönergesinin 17’inci maddesinin iptal edilmesidir. Nedir bu madde? (17.2 En az 350 araç temsilcisinin bu konudaki vekâletine sahip olan tüzel kişilere vekâlet vermeleri zorunludur. Bu özelliklere haiz tüzel kişilikleri temsil ettikleri taşımacılara ait ÖHO komisyonlarında görev alır).

Bu maddenin iptali bize sunu söylüyor: Her taşımacı isterse bir dilekçe ile kendi şirketinden ayrılır ve akbil hak edişini direk İETT’den alabilir!... Bu durum neyi getirecek? Yarın kafası bozulan ben gidiyorum derse ne olacak? Yıllardır kuramadığımız havuz sistemi nasıl işleyecek? Kurumsallaşma nasıl tahsis edilecek? Biri çıkıp bunu esnaf arkadaşlara anlatsın lütfen!..

Daha önemlisi esnafımızın birlik ve beraberliği bozulacak. Tek tek bizler ne yapabiliriz? Örgütlü gücümüzü param parça edecekler ve menfaatlerimizi, hakkımızı savunamaz hale geleceğiz. Zaten bizi yönetenlerde bunu istiyor sanırım!.. Karşımızda birlikte hareket edecek bir güç istemiyorlar!.. Örgütlü güç istemiyorlar!.. Peki bunlar olurken bizim şirketlerimiz ne yapıyor? Nasıl tedbirler alıyorlar? Bilmiyoruz!.. Bu duruma gelinmesinin sebepleri nedir buna değinmek gerekmez mi?

Yıllardır anlatmaya çalışıyorum… Seçilen yönetici kendini her şeyin sahibi sanıyor!.. Yapacağı uygulamaları doğru veya yanlış esnaf arkadaşlar ile paylaşmıyor!.. Vazifesi olmayan veya haddini aşan şeyler yapıyor!.. Bunlar çoğaldıkça esnafın sabrı tükeniyor ve bunun sonucu şirketlerden şikâyetler gitmeye başlıyor. Sonuç ortada!.. Alınan bir kararla her şey içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu karar tekrar gözden geçirilmeli ve esnafı mağdur etmeyecek bir yapı oluşturulmalıdır. Sayın yöneticilerimizden bu konu ile ilgili çalışmaları sabırla bekliyoruz.

Göksel Ovacık
E-mail: gokselovacik@hotmail.com  
29 Eylül 2012

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor