evden eve nakliyat

Advert Advert
Yalnız kalmamak ve dışlanma korkusu
Alanur Özalp
Advert

Yalnız kalmamak ve dışlanma korkusu

Bu içerik 1240 kez okundu.

Günümüz insanının en önemli sorularından bir tanesi de yalnızlıktır. Yalnızlık kişiye en zor işleri yaptırabilir!.. Kişi yalnız kalmamak için normalde yapmayı hiç düşünmediği pek çok tatsız işi yapmayı kolaylıkla göze alır. Sevmediği bir arkadaşıyla geziye çıkar, hiç istemediği bir arkadaşının sorunlarını günlerce dinler!..

Bütün bu işleri yaparken yalnız kalmaktan korkar. Tek başına olduğunda kendini dışlanmış ve değersiz hisseder, başarısız ve beceriksiz hissettiğinden dolayı eşlerinden boşanmak isteyen pek çok kişi mutsuz olmalarına rağmen bunu göze alamamaktadırlar. Bir sinemaya veya tiyatroya yalnız gitmek kişiyi korkutur, üzer!..

Böyle durumlarda yalnız kalmamak için hiç hoşunuza gitmeyen arkadaşlarınızı aramak zorunda kalabilirsiniz ve o arkadaşınızın nazını çeker, sorunlarını istemediğiniz halde dinlemek zorunda kalırsınız. Sadece kişiler değil anne babalar da çocuklarının yalnız kalmalarından oldukça ürkerler, yalnız kalmamak için çocuklarına sorunlu arkadaşlarına bile nasıl katlanacaklarını öğretmeye çalışırlar. Benim çocuğum arkadaşlarıyla iyi geçiniyor diyebilmek için çocuklarına baskı yaparlar. Diğer arkadaşı ona ne kadar eziyet etse de onu şikâyet etmemesi gerektiğini anlatırlar.

Pek çok kadın ve erkek boşanmak istediklerini ve yalnız kalmaktan korktukları için bu kararı eyleme dökemediklerini söylemektedirler. Özellikle kadınları yalnız kalmaktan erkeklerden daha fazla korktukları ve korkutuldukları bilinen bir gerçektir.

Anneler çocuklarıyla ilgili bir psikologa geldiklerinde eğer birkaç sorun varsa bu sorunların içinde arkadaşlarıyla oynamıyor, yalnız oynuyor bu beni üzüyor ve korkutuyor biçiminde açıklayıcı bilgiler verirler. Özellikle bu bilgilerle birlikte çocuklarının yalnız başlarına da mutlu, keyifli huzurlu bir şekilde oyun oynayıp oynamadığına dikkat etmezler. Büyük şehirlerde kişilerin apartman da oturma düzeninde yalnız olduklarını, yalnız oturmaya başladıklarında başkasının gelip arkadaşlık kurmasından rahatsız olduklarını biliriz.

Arkadaşlık kurmak isteyen kişiye kızarlar, olmaması gereken bir davranışta bulunuyormuş gibi ayıplarlar. Böyle durumlarda arkadaşlık kurmak isteyen ısrarcı olmalı, bu takdirde ilişki başlayabilir. Eğer arkadaşlık kurmak isteyen işi ısrar etmiyorsa bu girişimi kısa sürede biter ikinci bir girişim yapmaya cesareti uzun bir süre hiç olmaz.

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demirbaş eğitime destek verdi
Demirbaş eğitime destek verdi
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü