Öncelik Halk Olmalı!..
Göksal Purtuloğlu
Advert

Öncelik Halk Olmalı!..

Bu içerik 782 kez okundu.

Türkiye’de 81 vilayetin 30’u büyükşehir. Kentlerde toplu taşıma hizmeti ise belediyenin iştirak şirketleri ile özel halk otobüs işletmecileri tarafından verilmektedir. Toplu ulaşım bir kamu hizmeti olduğu için belediyeler kendi iştirak şirketlerini sübvanse ederken, taşımacılıkta tamamlayıcı unsur olan özel halk otobüsleri ise tamamen kendi kaynakları ile bu hizmeti sunmaktadır.

Kentiçi toplu taşımacılıkta en büyük otobüs filosu 5848 adet ile İstanbul’dadır. Bu sayının 2789’u ise özel halk otobüsüdür. İstanbul’u ise sırasıyla diğer büyük şehirler takip etmektedir. 30 Mart 2014 yerel seçim öncesi hükümet tarafından kanunla 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ücretsiz seyahat hakkı tanındı. 15 Şubat 2014 tarihinde Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan ile esnafımız bir araya geldi. Sayın Başbakan, KDV ve ÖTV indirimi ile araç tanımı başta olmak üzere birçok konuda vaatte bulundu. Şuanda esnaf bu vaatlerin yerine geleceği günü sabırsızlıkla beklemekte. Buradan da hatırlatmış olalım!..

“Öncelik Halk Olmalı” başlığına birde şöyle bakalım; “Özel Halk Otobüsü”!.. Meşhur bir atasözümüz vardır. “Halka hizmet, hakka hizmettir” diye. Şimdi “hak” kullanılırını cennetiyle mükafatlandırırken, neden belediyeler kendilerini tamamlayıcı unsur olan özel halk otobüs işletmecilerini cezalandırıyor?. Şimdi diyeceksiniz ki, “kardeşim bu hakkı kanunla Türkiye Büyük Millet Meclisi verdi.” Tamam, meclis verdi de neden belediyeler kendi filolarını sübvanse ettikleri gibi çözüm ortağı halk otobüs işletmecilerini ikinci plana atıyor? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Kadir Topbaş, “Bizim düşüncemizin güneşi hak ve adalet, tutkumuz da İstanbul…” diyor!.. Bir iş yapılırken, iki tarafında memnun olması gerekir öyle değil mi? Özellikle 65 yaş konusunda özel halk otobüs işletmecilerinin desteklenmesi noktasında başta büyükşehir belediye başkanları olmak üzere tüm ilgililer harekete geçerek çözüm üretmelidir. Her şeyin bir bedeli vardır ve hizmetin devamı içinde sübvanse şart.

CAMİYE OTOBÜSLE…

Daha hızlı ve daha güvenli Ulaşım için özel aracımı parka çeker ve gün içerisinde seyahatlerimi toplu taşıma ile gerçekleştiririm. 65 yaş üstünün ücretsiz olmasıyla birlikte toplu taşıma araçlarında ciddi bir yolcu artışı oldu. Özellikle İstanbul’da kanun öncesi yüzde 10 iken 65 yaş üstü seyahat edenler, kanun sonrası yüzde 35’lere çıktı. Önceden 5 durak mesafeyi yürüyenler şimdi nasıl olsa ücretsiz diye bir durak için bile araç kullanıyor. Evinden çıkıp, bir durak ilerideki camiye bile otobüsle gidiyorlar… İşte kanıtı!..

Trabzon Köprübaşı'nda benimde çok sevdiğim bakkal Temel amca var. İstanbul’a çocuklarını ziyarete gelmiş. Bindiğim özel hal otobüsünde Temel amca ile karşılaştım. Hoş-beş derken “hayırdır ne tarafa Temel amca” dedim. “Uşağum camiye” dedi. Temel amcanın yanında en az 15 kişi var. Dedim “hepiniz mi camiye?” “Evet uşağum” dedi Temel amca!.. Yahu cami ile ev arasında 200 metre var. Sağlığınız için yürüseniz daha iyi olmaz mı dediğimde Temel amca, “ha uşağum sanamı soracağız. Bak devletimiz bize bu hakkı verdi. Bizde otobüse binerek ister camiye, ister gezmeye gideriz. Canımız binmek istiyor var mı ötesi” deyince kelimeler benimde boğazıma düğümlendi ve haklınız Temel amca hem de sonuna kadar demekle yetindim.

Evet, sevgili dostlar; esnaf bu işten hoşnutsuz. Hizmetse bu hizmet karşılıklı olmalı. Verilen hak geri alınsın demiyorum lakin özel halk otobüs işletmecileri de desteklensin, göz ardı edilmesin diyorum.

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı