Esnafın mesajı!..
Göksal Purtuloğlu
Advert

Esnafın mesajı!..

Bu içerik 794 kez okundu.

İstanbul Halk Ulaşım A.Ş. seçimli genel kurulunu yaptı. Genel kurulda seçime İbrahim Kala ve Mustafa Altuntaş'un önderliğinde iki ayrı liste girdi. Kazanan taraf her ne kadar İbrahim Kala olsa da esnafın mesajı gayet netti: Çok çalışmalısınız!..

Şirket bünyesinde 453 otobüs bulunmaktadır. İstanbul'un kentiçi toplu taşıma tarihinde bu genel kurul ile birlikte birde ilk yaşandı. O da esnafın yoğun katılımıydı. 4 oy eksikle esnafın tamamı genel kuruldaydı. Artık esnafın bilinçli hareket ettiğinin bir göstergesi olarak bu çok önemli bir gelişmedir.

Beklenmedik şekilde Mustafa Altuntaş, esnaf tarafından ciddi derecede oy aldı. Bu da özel halk otobüs işletmecilerinin durumunun sanıldığından daha kötü olduğunu ve İbrahim Kala'nın yönetimiyle birlikte daha çok çalışması gerektiğinin izlemini verdi.

Eskiden genel kurullar iki yılda bir yapılırdı. Son iki senedir yılda bir genel kurul yapılıyor. Bakıyoruz kişiler değişmiyor, koltuklar değişiyor. Onun için ben bu tür seçimleri yılda bir yapılan gerekli toplantılar olarak görüyorum. Sonuçta giden de aynı gelen de aynı. Yani aynı tas, aynı hamam!. Bu açıdan bakıldığında esnafa külfet ve dolayısıyla genel kurulların iki yılda bir yapılmasının daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

Gaffar Güder, Lokman Akhan ve Ahmet Kelkitli yönetime yeni giren isimler. Listeye baktığımızda halk otobüs camiasında yıllardır hizmet veren ağır toplar dediğimiz insanlar yönetime seçildi. Yani generallerin yoğun olduğu bir yönetim seçildi. Askerliği kim yapacak bu da muamma!.. Bu arkadaşların heyecanı yönetimi sürükleyebilecek mi? Onu da bekleyip göreceğiz. Burada görevlerin en büyüğü İbrahim Kala'ya düşüyor. Başarı bir ekip işidir ve ekibi de başkan yönlendirecek. Şirketin kuruluşunda da yer alan İbrahim Kala, bugüne kadar bir çok projeye imza attı. Bu projeyi ikinci dönemde uygulamaya sokacağını, artık eyleme dönüştüreceğini düşünüyorum. Bu dönem görev alan başkan ve ekibine güveniyorum, daha doğrusu esnafın menfaati açısından güvenmek istiyorum. Bugün özel halk otobüsçüleri günde ortalama 18 saat çalışıyor. Şirket yöneticileri de sabah saat 8'de şirkete gelmeli ve 5'e kadar şirkette bir fiil çalışmaları yürütmelidir. Buna ek olarak da 24 saat telefonu açık olmalı ve esnaf anında yöneticiye ulaşmalıdır.

Araç tanımı, KDV ve ÖTV indirimi gibi sayın Başbakanımızın verdiği sözler var. Esnafın taşıma ücretlerine zam beklentisi var. Araç alımlarını da artık esnafı bir araya getirip, şirketin yapması en doğru atılacak adımdır. Çünkü üretici firmalar bireysel başvurularda ciddi oranlarda indirime gitmiyor. Hepsi indirim için toplu bir şirket üzerinden alım yapılması gerektiğini belirtiyor.

Güle Güle Sayın Baraçlı

İETT'nin 2009 yılında Genel Müdürlük koltuğuna oturan Dr. Hayri Baraçlı, 2014 Mayıs itibariyle İBB'nin Genel Sekreterlik görevine getirildi. Sayın Baraçlı, İETT'de görev yaptığı süre içerisinde kurumu çok ileri seviyeye taşıdı. Güleryüzlü ve alçak gönüllüğü ile özel halk otobüs camiasının da gönlünde taht kuran Sayın Baraçlı, İETT'ye de imaj kazandırdı. Bunlar tamamen abartılı değil, gerçektir.

Sayın Hayri Baraçlı'ya önümüzdeki yeni görevinde üstün başarılar diliyorum. Yeni genel müdürün de Hayri Baraçlı'nın yönetimi ile paralel çalışmasını temenni ediyorum ki bu sistem daim olsun. Genel müdür yardımcılarından bir tanesinin de benim şahsi görüşüm genel müdür olabilmesidir. Sonuçta kişiler geçici, kurumlar bakidir. Önemli olan kurumdaki başarının devamı için sistemi bilen işin ehli kişilerin göreve getirilmesidir.

GEÇMİŞ OLSUN KADİR AĞABEY

Mercedes-Benz Türk'te kamu satışının duayeni Kadir Tiftik, küçük bir operasyon geçirdi. Kendisinin biran evvel sağlığına kavuşması için acil şifalar diliyorum. Geçmiş olsun Kadir ağabey. Kısa sürede sağlığına kavuşup, ivedi şekilde tekrar görevinin başına Kadir ağabeyimizi bekliyoruz. 

Göksal Purtuloğlu 
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı