Advert Advert
Bir yılı daha geride bırakırken...
İrfan Kalkan
Advert

Bir yılı daha geride bırakırken...

Bu içerik 934 kez okundu.

Her yıl, bir önceki yılı arar olduk!.. Yeni yıla girerken hep hayallerimizi de taşıdık. Acısıyla tatlılısıyla 365 günü yaşayıp, tarihin tozlu raflarına kaldırdık. Şimdi yine 2014'ü bitirip, 2015'e merhaba dedik. Yeni yılın sektörümüze ve tüm Türk İslâm âlemine sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederim. Umarım 2014 yılında yaşadığımız talihsiz olaylar, 2015 yılında da tekrar etmez. 2014 yılı karayolu yolcu taşımacılık sektörü açısından zor bir yıldı.

Firma sahipleri, yazıhane işletmecileri, bireysel otobüsçüler kısaca tüm sektör mensupları çarkı çevirmek için adeta matematik profesörü oldu. Gelir az, gider çoktu!.. Havayolu ve demiryolunun rekabeti yetmiyormuş gibi birde sektör mensupları kendi aralarındaki rekabet var ki, dillere destan. Firmaların yıkıcı fiyat politikaları ile yaptıkları rekabetler yıllardır hep konuşula geliyor. Ne zaman son bulacak derseniz, inanın bende bilmiyorum ama İnşallah 2015 yılında firmalar arasında bu tür rekabet yaşanmaz!...

Türkiye'nin karayolu yolcu taşımacılığındaki payı bundan 13 yıl önce yüzde 90 civarında idi ama bugün gelinen noktada yüzde 70'lere hatta yüzde 60'lara kadar düştü diyebilirim. Düşmeye de devam ediyor. Artık uzak mesafeler ile otobüs yolculuğu nostalji haline geldi. Ben hava ve demir yoluna karşı değilim ama bir proje geliştirirken, hiçbir devlet desteği almadan kendi özkaynakları ile yatırım yapan otobüs sektörü içinde ince hesaplar yapılsaydı, belki bugün bu sıkıntılardan bahsetmiyor olurduk. Ben hava ve demir yoluna karşı değilim. Elbette bu taşıma türleri olacak. Otobüste olacak!.. Tüm taşıma türleri birbirine entegre edilmeli ve belli kriterleri yerine getirebilen tüm firmaların bu pastadan pay alması sağlanmalıdır. Derneklerin asıl görevi ticarethane değil, lobi faaliyetleri oluşturmaktır. Bunun içinde sektör derneklerine büyük görevler düşüyor. Sorunda belli, çözüm de!.. Sorunsuz bir yıl dileğiyle, herkese mutlu yıllar.

Ayakkabı köselesi misali!..

Çorum Otobüsçüler ve Acentecileri Derneği Başkanı Murat Köylüoğulları, gazetemizdeki köşesinde "Mustafa Yıldırım İn Sırtımızdan!.."başlığı ile kaleme aldığı makalesinde düşüncelerini dile getirmiş. Bizim Mustafa Efendi de "sırtımızdan in diyorsun, binmedim ki ineyim" diyor (!). 30 yıldır bizleri uyuttun!.. Niye? Menfaatin için!.. Yıllardır atıp tuttun, söylemediğini bırakmadın, 15 bin TL'ye tav oldun. Bu da mı yalan? Yıllardır sen bizlerin yüzüne gülüp, sektörün sırtına bindin, sonunu doğrusu merak ediyorum.
Vesselam.

İrfan Kalkan
E-Mail : istozkaymak@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor