Advert Advert
Batum’da zirve olmuş!
İrfan Kalkan
Advert

Batum’da zirve olmuş!

Bu içerik 680 kez okundu.

Öncelikle TOFED 10. kuruluş yıldönümü hayırlı olsun. Yaklaşık 1 hafta önce TOFED yetkilileri bu yaş gününü kutlamak üzere, Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve TOFED'in de kurucusu olan Galip Öztürk'ün bulunduğu Gürcistan / Batum'a gittiler.

 

Biz sektör mensupları da Batum'da otobüsçülük konusunda neler yaşanır neler olur diye bekleyip durduk. Acaba kimler gitmişti bu Batum'a? Batum'a hem ferasyonun kuruluş yıldönümünü kutlamak hem de bir sektör zirvesi havasına dönüştürerek, boy göstermek istenmişti anladığım kadarıyla. Gidenlerin de federasyonun kendi adamları olduğunu öğrendim.

 

Yani kendileri çalmış, kendileri oynamış! Sektör adına, sektör namına hiçbir şey yok. Acelesi olan bir insanın evden çıkışı gibi çıkıp gidilmişti Batum'a. Apar topar, üretici firmalar hemen alınmış, Batum'a götürülmüştü. Bu nasıl bir temsil şaşırmamak elde değil. Bir zirve olmadığı kesin. Olsa da, nasıl bir zirve olacağı tartışılır dururdu uzun zaman. Federasyon yetkililerin fırça üstüne fırça yediği de işin başka tarafı. Fırça yemelerindeki neden de, Batum'a devlet kademesinden kimsenin gelmeyişi olarak söyleniyor. Yani “buraya yemeye içmeye mi geldiniz?” fırçası da denilebilir. Fırçayı yemişler yani...

 

10. yıl dönümü kutlamaları bence İstanbul’da yapılmalıydı. Bir daha gelmeyecek bir gün için Türkiye’yi terk etmenin, başka ülkeleri zengin etmenin alemin ne ola ki? Koşa koşa gittiğiniz Batum’da kimse ne olduğunu görmedi. Neler konuşuldu, neler yaşandı. Sektör iç içe olamadı.

Şöyle İstanbul’da büyük bir otelde ya da Akdeniz kıyılarında ya da Ege kıyılarında bırakın onu Ankara’da ya da doğuda güzel bir kent bulunup, etkinlik kutlamaları çok âla şekilde yapılabilirdi. Ama yapılmadı. Sektör 1 ay Batum’la yattı, Batum’la kalktı. Acaba ne vardı bu Batum’da? Neler vardı? Kimler vardı? Hayır, şunu merak ediyorum, burada olmayan Batum’da olan ne vardı? Niye gittiniz koştura koştura Batum’a? Dahası sektörden bir çok kişi de yoktu ya da katılmadı. Yalnızca TOFED’in merkez binasında bulunan çalışanlar ve birkaç tane dernek başkanı. Bunun dışında kimseyi göremedik.

 

Aslında gidenlerin kalabalık görünmesi kimseyi aldatmasın, onların bir çoğu üretici firma temsilcileri idi. Batum toplantısı hakkında yazılacak o kadar çok şey var ki!.. Örneğin sektör adına hiçbirşey olmadığını gönül rahatlığıyla yazabilirim. Birkaç göstermelik oturumun dışında, işte “korsanla mücadele” falan gibi kayda değer bir gelişme görünmüyor. Mesela otogarlardaki kapı giriş çıkış ücretlerinin fazlalığı, aidatların arttırılması gibi. Anlaşılan esnafın cebine dokunan birşey konuşulmamış, tartışılmamış, ele alınmamış. Otobüsçü hızlı tren konusunda bir mücadele veredursun, otobüs sektörüne sorulmadan getirilen bu hızlı tren konusunda ne yapılması gerektiği de gündeme gelmemiş.

 

Ne konuşulmuş; “korsan taşımacılık”. Yalnızca bayramlarda mantar gibi biten, bayramdan sonra bir anda ortadan kaybolan “korsan taşımacılık”. Adı korsan ya, ilgi çeker göz doldurur diye, varsa yoksa korsan. Ya yılın 365 günü yaşadığımız diğer sorunlar ne olacak. Onları ne zaman konuşacağız. Neden toplantının Batum’da yapıldığı daha net anlaşılıyordur şimdi. Amaç, hem TOFED’in 10. yılını kutlamak, hem de “korsanla mücadele” konusunu masaya yatırmakmış meğer. Sektör aydınladı tabi. TOFED’de federasyon olarak görevini yerine getirdi ya ohh tamam. Artık uzun bir süre daha kimse değip dokunmaz, rahat rahat işimize, gücümüze bakarız, öyle mi? Eh, ne diyelim Batum burası!!! Kimi sarışın sever, kimi esmer. Batum’da birileri zirve yapmış, ama neyin zirvesi?!! Burası babanızın çiftliği değil. Biraz edep!..
Vesselam.

 

İrfan Kalkan

E-Mail : istozkaymak@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor