Otobüsçüye birde UKOME vurdu
Göksal Purtuloğlu
Advert

Otobüsçüye birde UKOME vurdu

Bu içerik 882 kez okundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı başkanlığında 26.11.2014'te toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), şehiriçi toplu taşıma yönergesine yeni cezai müeyyideler ekledi. (Özel halk otobüs işletmecileri, UKOME kararları ile yönetilir.)

 

Toplantıda öyle kararlar alındı ki, adeta özel halk otobüs işletmecilerinin elini kolunu bağladılar. Yani her zaman olduğu gibi kaşıkla verdiler, kepçeyle geri aldılar. Bu nasıl bir adalet. Buna sizin aklınız yatıyor mu? Tamam anladık, cezalar elbette caydırıcı niteliğinde ama vur deyince de öldürülmez ki!.. Önce esnafın rahat bir nefes alması sağlanmalı, ondan sonra gereken yapılmalı!.. Şuanda esnaf kan ağlıyor!.. 65 yaş ve ücretsiz kartlar sorunları hala çözülmemiş, araç yenilemekte esnaf sıkıntılar yaşıyor, her geçen gün gelir azalıyor, gider artıyor!.. Tüm yaşanan bu sıkıntılara birde bu 35 maddelik yaptırımlar eklendiğinde nasıl nefes alınacak varın siz düşünün!..

 

Evet şimdi gelelim bu 35 maddeden bir kaçını irdelemeye: şoför kırmızı ışıkta geçti, cezası 300 tam bilet, karşılığı ise 645 TL!.. (Trafik kanunlarında bunun cezası 172 TL) Bakın hele 31'inci madde de ne deniyor; Hizmet esnafında idari personele, denetim görevlisine, yolcuya veya üçüncü şahsı öldürmek kastıyla ateşli silah kullanmak veya yaralamak veya bulundurmak cezası 20 bin tam bilet karşılığı 43 bin TL!.. Madde 32; cinsel tecavüz, taciz ve yüz kızartıcı davranışlarda bulunmak, karşılığı ruhsat iptali!.. Buna 31'inci maddeyi de ekleyebiliriz.

 

Peki sayın UKOME yetkililerine soruyorum: aynı suçlamalarla bir İETT şoförü karşılaşırsa, şoför işten mi çıkarılıyor, araç hattan mı çekiliyor? Bir madde de özel halk otobüsleri direniş ve grev gibi bir eylemde bulunursa, ruhsat iptali!.. Peki uzay çağını yaşayıp, demokrasiyi savunan aydın kamu yöneticilerine soruyorum; sizlerin demokrasi dediğiniz madde bunun neresinde? Yine alınan bir başka kararda aracın güzergah değiştirmesine de yüksek cezalar uygulanmış. Trafik kazası olmuş, polis yolu başka yerden vermiş kimin umurunda!.. O hatta bir çalışma var, mecburen şoför güzergah değiştirecek ama kimin umurunda!.. Mega kente Cumhurbaşkanı gelmiş, başbakan gelmiş veya başka bir devlet erkanı gelmiş yollar kapatılmış, araçlar başka istikamete yönlendirilmiş kimin umurunda!.. Sen git, paşa paşa güzergah değiştirmenin cezasını İETT'ye öde!.. Yani kanunların verdiği değil, kanunların üstü bir ceza ile karşı karşıyayız!..

 

Bir başka mesele de bu cezalar, bir tam bilet ücreti üzerinden (2.15 TL) hesaplanıyor!.. 0,35 ile 2 TL arası yolcu taşıyoruz, cezayı tam bilet üzerinden ödüyoruz. Selda Bağcan ne güzel söylemiş: "Adaletin bu mu dünya" diye!.. Yıllardır özel halk otobüs camiası içerisindeyim!.. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında, derneklerde başkan ve yöneticilik görevlerini yürütüyorum. Trabzonspor Kongre üyesiyim!.. Yani sürekli sahada olan bir insanım!.. Nerede görüşmüş 35 kuruşa yolcu taşıyıp da 2,15 TL üzerinden cezalar ödendiği!.. 90 yıllık bir maziye sahip özel halk otobüs işletmecileri, ne hikmetse UKOME kararlarının içerisinde bulunamıyor!.. Bu karar altında 22 imza var. Ben inanıyorum ki bu 22 kişinin 20 kişisi özel halk otobüs işletmeciliği veya toplu ulaşım konusunda yeterli bilgiye sahip değildir!.. Gönül isterdi ki bizleri her defasında iş ortağımız diye lanse eden ve iç yüzümüzü çok iyi bilen gerek genel sekreter Hayri Baraçlı, gerekse genel müdür Mümin Kahveci, destekleyici karar alsalardı!..

 

Göksal Purtuloğlu

Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı