Advert Advert
Seçime kadar “TIK” yok
İrfan Kalkan
Advert

Seçime kadar “TIK” yok

Bu içerik 657 kez okundu.

Herkes bir seçimdir tutturmuş gidiyor. Sanıyorum yazlınca bizim ülkemize has ve neb-i şahsına münhasır bir olay. Seçime 6 ay kala sular kesilir, elektrikler kesilir, alışveriş durdurulur, dolar yükselir, euro yükselir.

 

Başımıza taş yağabilir kısaca. Otogarlarda da durum aynı. İnsanlar seyahatlerinden dahi kısmaya başladılar. Önceki seçimlerden farklı olarak bu kez, akaryakıta seçimden önce zam geldi. Bu ne demek? Seçimden sonra kazık mı geliyor? Sanmam, o psikolojik sınırı aşmazlar, tahmin etmiyorum. Yani mazot 5 TL olmaz. Olur mu? Hep aynı lakırdı. 20 yıldır “seçimden sonra zam gelebilir” endişesiyle yaşadık durduk.

 

Bu kez bir ilk oldu ve seçimden önce zam geldi. Bu seçimde “zam” bahisçileri avucunu yaladı. Bu arada, patates fiyatları, mazot fiyatlarıyla kafa kafaya. Seçimden sonra patates fiyatları biraz ucuzlarsa, depoyu patatesle dolduracağız. Sebze, meyve fiyatları gram altın. Et derseniz, çeyrek fiyatına. Vatandaş zaten seçim atmosferine girmiş. Sen patatesin fiyatını 5 lira yapsan ne olur. Kimse yemiyor ki!.. Yese ne olur ki, geçen doktor açıkladı, patatesin bir faydası yokmuş!.. Hıyar gibi yani. Hıyarın da bir faydası yok biliyorsunuz, öyle diyor bu işi bilenler.

 

Bizde de durum aynı. Bir boş koltuğun fiyatı 150 TL. Sigortası filan koyarsan ayvayı yersin. Ne bu? Koltuk fiyatı, otobüs koltuğu, boş olanı hani!.. Şükür ki, boş koltuğa ikram vermiyoruz. Sigorta da yapmıyoruz. Bilet de kesmiyoruz tabii. Yani boş koltuk vergiye tabi değil. Ama boş işte. Demek ki, koltuklarımız boş gitsek kâra geçeceğiz. Baksanıza bu hesaba göre boş koltuğa bir şey ödemiyoruz, otobüsün ve yazıhanenin masrafını saymazsak tabi. Şaka bir yana, ülkenin durumu pek hoş görünmüyor. Ülke ekonomisi seçimden sonra ne olur bilemem. Ama seçime kadar “TIK” yok.

Vesselam.

 

İrfan Kalkan

E-Mail : istozkaymak@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor