evden eve nakliyat
Özel halk otobüsleri bastırıyor, siyasiler direniyor!
Göksal Purtuloğlu
Advert

Özel halk otobüsleri bastırıyor, siyasiler direniyor!

Bu içerik 702 kez okundu.

Türkiye yine bir seçim havasında… Bunu fırsata dönüştürmek isteyen özel halk otobüsü camiası, “gün bugündür” deyip istek ve taleplerini bir bir siyasilere sıralıyor!.. Tabi ki son derece bu konuda haklılar lakin 7 Haziran öncesi olduğu gibi siyasilerden “tık” yok!..

 

Malumunuz üzere 7 Haziran öncesi siyasiler özel halk otobüs işletmecilerine birçok vaatte bulunmuştu!.. Bunların bazılarına şöyle bir göz atalım bakalım: ücretsiz taşınan 65 yaş üstü vatandaşların ödemelerinin 7 Ekim’de ödemesi yapılacak dendi!.. Yapıldı mı? Yapılmadı lakin ödeme noktasında karar alındı ama ne karar!.. Bu konuda esnaf 3 ila 6 bin TL arasında bir destek beklerken, 600 TL rakamını duyunca adeta “şok” oldu!.. Bu verilen rakam, kişi başı baz alındığında 20 Kuruşa denk geliyor!.. El insaf, 2 yıl önce esnaf zaten 65 yaş üstü vatandaşları 1,1 TL’ye taşıyordu!.. Arada 90 Kuruş’luk esnafın kaybı var!.. Bu verilen rakam, Anadolu’da bazı iller için uygun olabilir lakin İstanbul gibi metropollerde komik bir rakamdır!.. Şirket yöneticileri bahsettiğimiz bu konuyla ilgili bu aralar siyasiler ile sık sık bir araya geliyor ve esnafın içinde bulunduğu çıkmazı anlatmaya çalışıyor dillerinin döndüğünce!..

 

Ben buradan şu öneriyi getiriyorum. Belli ki, siyasiler bu rakamın iki-üç kat üzerine çıkamayacak!.. Aradaki farkı başka konular ile destekleyerek kapatabilirler. Örneğin bir kamu hizmetini yerine getiren toplu taşıma işletmecilerine, yeni araç alımlarında sıfır faizli teşvik kredisi, yakıtta ÖTV ve KDV indirimi ile desteklenirse, bu aradaki fark kapanmış olur!..

 

Bir diğer önemli konu ise özel halk otobüslerinin tanımıdır ki, bu da her seçim döneminde seçim malzemesi yapılmasına rağmen, bir arpa boyu yol alınamadı!.. İnşallah bu dönem konuyla ilgili iyi bir çalışma yapılır ve esnafa müjdeli haber kısa zamanda verilir!.. Özel halk otobüs işletmecileri kamu hizmeti sunmasına rağmen, yüzde 18 KDV ödüyor!.. Bu oranın da diğer temel ihtiyaçlarında olduğu gibi aşağıya çekilmelidir!..

 

Özel halk otobüsleri tarihinde nadir görülen eylem ve protestolar, bu aralar sık sık gündeme gelmeye başladı!.. Esnafın bazılarının destekleyip, büyük bir bölümünün desteklemediği bu tip olaylar, hem siyasilere malzeme vermeye hem de özel halk otobüsü şirketlerini zor duruma düşürmeye yetti de arttı bile!.. Oysa bu tip olayların yasal çerçeveler içerisinde hukuk yoluyla çözüme kavuşacağı inancındayım!.. Yakmakla, yıkmakla bir yere varılamaz!.. Atalarımız ne de güzel söylemiş; “Keskin sirke küpüne zarar” diye!.. Tabi ki eylem en büyük demokratik hak!.. Lakin bireysel değil, toplumsal olduğu zaman bir anlam kazanır ve sonuca ulaşılır!.. Taksi takdir de bir gün konuşulur, ertesi gün unutulur!.. Özel halk otobüs işletmecileri, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmedikleri müddetçe bireysel olarak hep taleplerini dile getirir ama siyasilerde bu taleplerin oluşmaması için her türlü direnci gösterir, bunu da unutmayalım!.

 

Göksal Purtuloğlu

Cep: (0533) 422 22 77

E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CMS ihracatta rekor kırdı
CMS ihracatta rekor kırdı
EuroTürk 12 adet treyler aldı
EuroTürk 12 adet treyler aldı