Transist 2015’den yansıyanlar
Göksal Purtuloğlu
Advert

Transist 2015’den yansıyanlar

Bu içerik 800 kez okundu.

Transit 2015 Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı’nı bir daha geride bıraktık. Her yıl olduğu gibi bu yılda katılım artarak devam etti. Düzenlenen sempozyumlarda toplu taşımanın sorunları ve teknolojileri ele alındı. Panelistler, ulaşım alanında ilgi çekici birçok yenilikçi fikri ortaya attı. Ayrıca sorunlar için de çözüm yolları önerdiler. Artık gerisi belediye yetkililerine kaldı.

İETT’nin ev sahipliğinde gerçekleşen sempozyum ve fuara özel sektörden katılım hayli yoğundu lakin Hükümet yetkilileri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gurubu bulunan muhalefet partilerinin yetkilileri, bürokrasiler ve Büyükşehir Belediye Başkanları ne hikmetse burada boy göstermedi. Gönül isterdi ki, onlar buraya gelsin ve yaşanan sorunları ve çözüm yollarını ilk ağızdan duysunlar. Ama yine olmadı!..

Bizde Ulaşım Sigorta olarak 3 gün boyunca fuarda yer aldık. Her yıl olduğu gibi bu yılda fuar süresince gerek İETT yetkilileri, gerekse özel halk otobüs işletmecileri tarafından en fazla ziyaret edilen firma olduk. Esnafın bizimle paylaştığı sıkıntılar ve çözüm yollarını bizde direk İETT yetkililerine aktardık. “Gelin bu sorunu hep beraber çözelim, kentiçi toplu taşımayı şaha kaldıralım” dedik.

Öte yandan sempozyumda panelistler tarafından dile getiriler acil konuların biran önce çözümü kavuşması gerek. Önce icraat diyoruz ya, işte tam zamanı!.. Sorunların çözüme kavuşması demek, esnafın rahat nefes alması demektir. Hal böyle olunca da hizmet kalitesinde çıtanın yükselmesi anlamına gelir ki, hepimiz de bunu istiyoruz.

Fuar alanında üretici firmalar tarafından sergilenen yeni model şehiriçi toplu taşıma araçları, adeta esnafın gözünü kamaştırdığını gözlemledim. Hangi işletmeciyle hasbıhal etsem, başladılar otobüsleri methetmeye!.. Oysaki iş ekonomik boyata gelince, eski otobüsünü dahi döndüremeyen esnafın kara kara düşündüğüne de hepimiz şahidiz. Bir taraftan İETT araçlarınızı yenileyin diye sıkıştırıyor, diğer taraftan ekonomik anlamda rahatlatıcı hiçbir adım atılmıyor. Tüm büyükşehir belediyelerinde otobüs biletlerine zam yapıldı İstanbul hariç!.. Ücretsiz taşıma sorunlarının dağ gibi karşımızda durduğu İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bu konuda daha ne bekliyor?.. İşin özü, otobüsler esnafa bakıyor, esnaf otobüslere bakıyor!.. Şuanda benim görüşüm odur ki, esnaf resim çekinmeyle yetiniyor!..

Etkinlikler kapsamında dikkatimi çeken bir diğer olayda kurumlar arasındaki farktı!.. Hani sık sık diyoruz ya İETT ile özel halk otobüs işletmecileri iş ortaklarıdır diye!.. İETT’de büyükşehir adına çalışıyor, özel halk otobüs işletmecileri de büyükşehir adına çalışıyor!.. Baktığımız zaman araç sayıları aynı!.. Haaa taşınan yolcu sayıları da aynı!.. Peki, İETT Genel Müdürü Mümin Kahcevi ile İstanbul Özel Halk Otobüs İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı İsmail Yüksel arasındaki fark ne? İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci bir başbakan edasıyla karşılanırken, onca esnafı temsil eden Oda Başkanı İsmail Yüksel’in değer görmediğini gözlemledim. Oysaki bizleri temsil eden Oda Başkanımızın da İETT Genel Müdürü gibi karşılanmasını hak ettiğini düşünüyorum. Sonuçta işlev bakımından ikisi de aynı işi yapıyor. Biri büyükşehir Belediye Başkanı adına orada, diğeri de tüm esnafı temsilen orada!.. Bu asla unutulmamalı!.. Kişiler gelip, geçer kalıcı olan makam ve mevkidir!.. Bugün İsmail Yüksel olur, yarın içimizden bir başkası olur. Ama olan da bizi temsil eder!.. Ettiği için de hak edilen değerin verilmesi lazım!..

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı