Yönetme ve yönetilmenin arasındaki fark!..
Göksal Purtuloğlu
Advert

Yönetme ve yönetilmenin arasındaki fark!..

Bu içerik 772 kez okundu.

İstanbul'da özel halk otobüs camiası 2016 yılına seçimlerle girdi. Mega kentte toplam 2 bin 75 otobüsün bağlı bulunduğu 6 şirket var. Bu şirketlerin tüzük gereği ve bir kısmının esnafı istediği doğrultusunda bir yıl, bir kısmının da iki yılda bir yönetim kurulu seçimi var. Bu yıl bütün şirketlerin seçimleri aynı yıla denk geldi. Başlığımızdan da anlaşılacağı üzere yönetme ve yönetilmenin arasındaki farka gelin hep birlikte değinelim!..

Yönetmek; Yasalara, kurallara ve belli şartlara uygun biçimde işleyişi sağlamak ve idare etmek. Yönetmek her zaman zor olandır. Çünkü eğitim ister, bilgi ister, tecrübe ister, vizyon ister!.. Dünyayı şöyle bir tarayalım. Kaç tane lider var? Büyük işletmelerin başında kaç tane vizyon sahibi yönetici var? Göründüğü üzere çok azdır. Örneğin bir futbol takımını ele alalım. Aynı özellikleri taşıyan futbolcularla bir teknik direktör başarısız oluyor. Oysa başka bir teknik direktör aynı takımda çok başarılı olabiliyor!.. Buna kan uyuşması deniyor!.. İşte özel halk otobüslerinin de böylesine bir kan uyuşmasını sağlayacak üstün vasıfta bir yöneticiye ihtiyacı var. Mevcut yöneticilerin içinde bu vasıfları taşıyan şüphesiz ki bir çok arkadaşımız var. Lakin belli ki bir kan uyuşmazlığı var. Özel halk otobüsü takımı hak edişlerinden belli ki, istediği sonucu bir türlü alamıyor!..

Gelelim yönetilmeye:  Yönetilmek , yönetmekten daha kolaydır. Burada komut bir veya bir kaç kişiden alındığı için sadece size uygulamak kalır. Hani derler ya "askerde komutanın yap dediğini yap, yapma dediğini yapma o zaman rahat edersin" diye!.. Birde bizim oralarda meşhur bir ata sözümüz var; "iş yapan değil, yaptırandır usta!" Burada sözüm önce yönetici arkadaşlarıma. Bakın uzay çağını yaşıyoruz. Mantıkla hareket edip, akıllı adımlar atmak gerekir!.. Sonuçta hepimiz aynı otobüsün yolcularıyız. Şoför ve muavinlerimiz ne kadar iyi olursa, yolculukta bizler için o kadar keyifli olur. Koltuk herkesi cezbedebilir ama o koltuğun hakkını veren doldurmalı!.. Şüphesiz ki hepiniz iyi niyetlisiniz ama bizim amacımız önce para kazanmak olmalı!.. Özel halk otobüs işletmecileri olarak bizler, bizi tatmin edecek parayı kazandıracak yöneticileri bulup o koltuğa oturtmalıyız!.. Bunu başarabilirsek, tüm camia kazançlı çıkar!.. Onun için diyorum ki, lütfen ama lütfen listeler yapılırken akrabacılığı, hemşericiliği bir kenara bırakalım!.. Bu sektörü bir adım ileriye taşıyacak kişileri seçelim.

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı