Bahar benim neyime
Göksal Purtuloğlu
Advert

Bahar benim neyime

Bu içerik 787 kez okundu.

Şubatta güneş kendini gösterince bahar gelmeden çiçekler açtı. Özel halk otobüs işletmecileri de yılın dört mevsiminde tomurcuklanıyor lakin bir türlü çiçek açamıyor!.. Çünkü onun için her mevsim sonbahar ve sürekli yaprak dökümünü yaşıyor!..

Özel halk otobüs işletmecilerindeki sorunları sıralamaya gerek var mı ki? O kadar çok sorun var ki, hangisinden başlayacağımıza inanın ben bile şaşıyorum. Dedik ya çiçekler açıyor ama özel halk otobüs işletmecileri hep son baharı yaşıyor diye!.. Onun için bahar gelmiş, çiçekler açmış, kuşlar ötüyor, arılar vız vız ediyor bizim neyimize!..

65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz seyahatlerindeki ödemelerin yapılması yönünde devlet söz verdi. Aradan bir yıl geçti hala ödeme yapılmadı. İki yıl üzerine zam verildi, hakedişlere yansıma sıfır. Araçların yüzde 70'i değişti, esnafın yüzde 50'ye yakını icralık konuma düştü. İstanbul'da bir çok yere metro ağı örüldü, her ne kadar bundan gurur duysak da bu paralel de özel halk otobüsü işletmecileri yine desteklenmedi. Defalarca yazdık, yetkili makamlarda dile getirdik, dünya kenti İstanbul'da hala özel halk otobüsü reklam pastasından payını alamıyor!.. Kamu kuruluşları ve iş ortağımız İETT indirimli yakıt alıyor, ne hikmetse özel halk otobüsü camiası bundan faydalanamıyor.

2016 sabahı gözümüzü zamlar ile açtık. Her şeye zam geldi. Özel halk otobüs işletmecileri gelen zamlar altında ezildikçe ezildi. Zam geldi de gelir arttı mı? Nerde!.. Tam aksine gelir düştü, gider daha da büyüdü!.. Hükümetin asgari ücreti yükseltmesiyle birlikte 2 şoför de esnafın cebinden fazladan 400 TL çıktı. Buna araç sahibinin Bağ-Kur'u ve ek vergileri de eklenince 1000 TL'yi geçiyor. Zaten esnaf kıt kanaat geçiniyordu, şimdi daha da zor duruma düştü. Sıkıntı büyük, çözüm küçük. Ne diyelim inşallah tomurcuklar bir gün meyveye dönüşür.

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı