Halk otobüsçüsü değil misiniz?
Göksal Purtuloğlu
Advert

Halk otobüsçüsü değil misiniz?

Bu içerik 563 kez okundu.

Özel halk otobüs işletmecileri yıllardır ne çektiyse, imaj sorunundan çekti. Hiçbir kurum, kuruluş, platform ve etkinliklerde kendini tam anlamıyla ifade edemedi. İnsanların dillerinde ise hep şu kelime: "halk otobüsçüsü değil misiniz?".

Evet sevgili okurlar; İstanbul'da otomobilimi pek kullanmam. Gideceğim bir çok yere toplu taşıma araçlarını kullanarak giderim. Aynı zamanda hissedarı olduğum şirketinde 1982 yılında beri özel halk otobüsü var. Yani sorunları temelinden biliyorum. Türkiye genelinde 25 bin civarında özel halk otobüsü var. Otobüs işletmecileri sabahın 4'ünde iş başı yapar. Onlar için mesai ise gece saat 1-2 gibi biter. Bu otobüslerin büyük bir bölümü belediyelerin yan kuruluşu olarak çalışır. Yani işlev bakımından belediye araçlarıyla aynı hizmeti verir.

Vatandaşı taşıyor. Bu bir kamu hizmetidir. Hizmet karşılığında para kazanmıyor mu? Tabi ki kazanıyor. Ama bu parayı kazanırken hem devletine hem de halkına kazandırıyor. Araç yeniliyor, otomotiv sanayi kazanıyor!.. Araç içi personel çalıştırıyor. Bu bir istihdamdır!.. Kazancından gelir vergisi veriyor, devlet kazanıyor!.. Belediye adına bu işi yapıyor, riske ortak oluyor!.. Tüm bunları yaparken de hak ettiği değeri görüyor mu? Sektörün içerisinden biri olarak söyleyeyim ki: görmüyor!..

Ne zaman halk otobüsüne binip, ortamı gözlemlesem, hep otobüs sürücülerine tabiri caizse dik dik baktıklarını görüyorum. Tamam özel halk otobüs sürücüleri sütten çıkmış akkaşık değil lakin onlarda insan!.. İnsan hata yapar, önemli olan hatayı görüp, el birliği ile düzeltmektir. Okuduğunuz üzere halk otobüs işletmecileri Türkiye için bir değerdir. Lakin bu değerin ne kendisi ne de hizmet verdiği insanlar bilincinde!.. Esnaf yıllardır kendini anlatamadı!.. Vatandaş ise tablonun bir kısmını gördüğü için tamamını değerlendiremedi!.. Ortaya ise her seferinde "halk otobüsçüsü değil misiniz?" gibi aşağılayıcı ifadeler çıktı. Oysa ki sektör hiçbir şekilde böyle kırıcı sözleri hak etmedi!.. Dilerim ki; hak eden, hak ettiğini bulur.

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı