evden eve nakliyat

Advert Advert
Sıcaklar Sinirli Yapar, Psikolojiyi Bozar
Alanur Özalp
Advert

Sıcaklar Sinirli Yapar, Psikolojiyi Bozar

Bu içerik 637 kez okundu.

Sıcakların ve nem oranının bu günlerde çok fazla olması insanları olumsuz etkilemektedir. Birinci olumsuz etkilenme sıcak ve nem fizik bünyemizi rahatsız eder. Kendimizi kötü hissederiz. Nefes alamayız, tansiyonumuz yükselir. Bütün bu rahatsızlıklar fizik bünyemizde olan rahatsızlıklardır. Bunlarla beraber kendimizi aşırı sıcaklarda kötü, bir yere sıkışmış hissederiz. Daralmış hissederiz. Bu durumda kendimizi psikolojik olarak sıkıntılı gergin, mutsuz hissetmemizi sağlar. Bütün bunlardan bir fazlası daha vardır ki bu da sıcaktan dolayı gece uyuyamaz isek, gece de nem oranı fazla ise bu defa kişi uykusunu alamadığı için kendini çok kötü hissedebilir. Sıkılır, bunalır. Uykusuz kalan kişi sinirli olur. Çabuk sinirlenir. En ufak bir durumda parlar. Olumlu bir durumda bile sinirlenebilir. Sinirli olmak asıl sıcaktan, nemden değil uykusuzluktan olur. Birinci sorun çabuk sinirlenmek, ikinci sorun yine uykusuzluk sonucu dikkat ve konsantrasyonumuzu çabuk kaybedebiliriz. Örneğin araba kullanırken direksiyon hakimiyetimizi kaybedebiliriz. Trafikte kaza yaparız. Kaza sırasında çok çabuk ve fazla sinirlendiğimiz için kavgaya kolay girebiliriz. Basit bir söz düellosu fiziksel şiddete kadar hızla varabilir. Yine uykusuzluk eşler arasında kavgalara, sürtüşmelere sebep olabilir. Ufak bir eleştiri birden çok şiddetli kavgaya yönelebilir. Uykusuz kişi daha çabuk sinirlenir. Bazen de çocukların yapmadıkları bir işten dolayı anne baba birbirine düşerler. Bu tür olaylar o kadar çabuk olur biter ki, kişi ne olduğunu anlayamaz. Çoğunlukla uykusuz olduğumuzda sevdiklerimizi bile kırabiliriz ve bu durumdan haberimiz bile olmaz. Yakınımızdaki kişi alınmış, kırılmış, bize küsmüş biz bu durumu ya çok sonra fark ederiz ya da fark etmeyiz. Ev kazaları yine dikkatsizlikten olur. Uykusuzsak ev kazalarında da çok fazla artış gözlenmektedir. Hep trafikte ufak bir sorundan dolayı koskoca kişilerin birbirlerine yumruk attıklarını hatta silah çektiklerini görürüz. Yaz günleri çocuklarda da balkondan düşmeler, gibi ölümcül de olabilen kazaları,gazetelerin ikinci sayfalarında oluruz. Çalışan kişiler işlerinde de iş kazalarına sebep olurlar. Can ve mal kayıplarıyla karşı karşıya kalırlar. İş kazaları parasal kayıpları birlikte getirmesinin yanı sıra kişinin işini de kaybetmesine sebep olur. Müşteri kayıpları şirketi para kaybına uğratır. Bu kazalara sebebiyet vermemek için sıcaklarda da uykumuza özen göstermeliyiz.

Bir önemli konu da kişiler sıcaktan dolayı camlarını, perdelerini açık bırakarak yatmak zorunda kalırlar. Bu hem kendi hem de çocuklarının odalarında da böyledir. Burada gece sokak lambalarının ve reklam panolarının ışıkların kişileri yine uykusuz bırakır. Sabah ise saat 5 civarı ortalık aydınlık olduğu için yine kişiler sıcak yüzünden perdeler, panjurlar açık yatmakta oldukları için sabahta çok erken saatlerde yine uyanırlar. Uykularını alamazlar. Böyle durumlarda sizden istediğimiz sıcaktan dolayı pencereleri açın ama perdeyi mutlaka çekin ki ışık yatak odanıza dolup sizi uyandırmasın.

Sıcak havalarda havadan dolayı fazla bir şeyler yiyemeyiz. Az ve hafif şeyler yiyerek açlığımızı bastırmaya çalışırız. Biz az ve tutmayan besinlerle beslendiğimizde kendimizi hep aç hissederiz. Bu açlık duygusu ise kendimizi kötü hissetmemizi sağlar. En ufak bir durumda kızabiliriz. Çabuk kırılırız, inciniriz. Bu durum kendimizi iyi hissedebilmek için yeniden yemek yeme isteği doğurur. Yemek öğünlerini arttırırız. Bu da kilo almamıza sebep olur. Kendimizi aynada gördüğümüzde moralimiz bozulur. Mutsuz oluruz. Bu mutsuzluğu üzerimizden atmak için hemen yine sık sık yemek ve öğün alırız. Yine bu kısır döngünün içine gireriz. Bu döngü bizi olumluya değil de olumsuza doğru taşır. Hep mutsuz oluruz. Çabuk kızarız, sinirleniriz. Yeriz, aynaya bakarız, kötü hissederiz. İyi hissetmek için yeriz, aynaya bakıp kötü hissederiz. Bu döngüyü derhal kırmamız gerekir. Kendimizi kötü hissettirecek bir başka duruma sıcaklardan dolayı yine uyuyamayız. Gece geç saatlere kadar oturur bir şeyler atıştırırız. Arkasından yatarız. Bu yiyip yatmak kiloya dönüşür. Kilo, kendimizi mutsuz hissetmemizi sağlar. Bu durumda bir kısır döngüye döner. Ayrıca sıcaktan uyuyamayan kişinin uykusu kaçar. Kalkar yemek yer kilo alır. Kendini kötü hisseder. Yine bir şeyler yiyerek rahatlamaya çalışır. Sıcağın bize yaptığı bu kadarla da kalmaz. Sıcakta birkaç defa geç saate kadar uyuyamadıksa bu defa uyku düzenimiz bozulur. Uykumuz artık hep gelmemeye başlar. En kötüsü de bu düzen bozukluğudur. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız bir psikologdan yardım isteyin. Psikolog sorununuzu çözsün. Sizde eski düzeninize kavuşun.

Alanur Özalp
Uzman Psikolog
E-mail: alanurozalp@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Demirbaş eğitime destek verdi
Demirbaş eğitime destek verdi
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü
Lojistik sektöründe ambalaj çözümü