Esnafı klima çarptı
Göksal Purtuloğlu
Advert

Esnafı klima çarptı

Bu içerik 793 kez okundu.

İstanbul'da kentiçi toplu taşıma hizmeti veren özel halk otobüsü esnafının derdi tasası da bir türlü bitmiyor. Biri bitmeden biri başlıyor. Yöneticiler ise ellerinden geldiği kadar çalışma yapıyor!..

Sıcakların artmasıyla birlikte toplu taşıma araçlarında klima ihtiyacı her geçen gün artıyor. Seyahat eden yolcular için klima elbette bir ihtiyaç!.. Diğer tarafa baktığımız da yani özel halk otobüsü esnafına, büyük bir külfet olarak karşımıza çıkıyor. Klimanın gün boyu açık kalması demek, günlük bir araçta ortalama 100 TL'lik fazla yakıt gideri demek!.. Yolcu haliyle bunu anlamaz. O ücretini ödüyor ve karşılığında hizmet bekliyor. Esnaf ise aldığı ücretin kendisi için yetersiz olduğu yönünde görüş bildiriyor. Nedenini ise her geçen gün artan gider kalemleri olarak açıklıyor.

Klima yolcu için oldukça faydalı görünse de şoför için pekte öyle değil!.. Tanıdığım bir çok şoförün boyun tutulması, grip, astım zatüre gibi bir çok hastalıktan şikayet ettiğine bizzat şahit oldum. Adamlar resmen hasta hasta direksiyon sallıyor. Şoför klimayı açsa, hem fazla yakıt harcamış olacak hem de üstüne birde sağlığından olacak!.. Klimayı açmasa, yolcu şikayetleri nedeniyle hakkında rapor düzenlenecek ve ağır cezalara maruz kalacak. Bu durumda açsa da kaybediyor, açmasa da kaybediyor!.. Oysa ki, klimayı talep eden yolcu dahi bu hastalıklarla yüz yüze kalabileceğini bilmiyor!.. Bir anlık serinlik, ileride önemli hastalıklara yol açabilir. Dedik ya neresinden vurursan vur, abalıya vur!..

Girdik Ramazan'a

11 ayın sultanı Ramazan, bolluk ve bereket ayıdır. Lakin özel halk otobüsü esnafı için bu bolluk ve bereketten söz etmek, söz konusu bile değil. Ramazan ayı ile birlikte taşınan yolcu sayılarında ortalama yüzde 30 civarında bir düşüş yaşanıyor. Birde buna okulların kapanması ve tatil sezonunun başlamasıyla birlikte gelirler dip yaptı!.. Yılın 6 ayında güç-bela kazandığını, diğer 6 ayda geri veriyor. Esnaf, iki elinin arasına başını almış kara kara düşünüyor. Varın gerisini siz düşünün.

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı