Trafik Sigortasında indirim çıkmazı!
Göksal Purtuloğlu
Advert

Trafik Sigortasında indirim çıkmazı!

Bu içerik 913 kez okundu.

Son bir yıl içerisinde zorunlu trafik sigorta fiyatlarının ikiye hatta üçe katlanması araç sahiplerini çileden çıkarttı. Deyim yerinde ise her gün birlerce vatandaş, Ankara’nın kulağını çınlatıyor. Hükümet bunun üzerine birkaç taslak hazırlayarak, sigorta şirketlerine gönderdi. Tabii ki sigorta şirketleri de boş durmadı. Bu fiyatların dahi kendileri için yeterli olmadığını belirterek gider ve gelir dengesini hükümete sundu.

Zaten biliyorsunuz trafik sigortası, şirketlerin sırtında bir kambur olarak görünüyor. Sürücülerin çoğu zaman dikkatsizce hareket etmesi sonucu meydana gelen kazalar ve buna ek olarak ülkemizdeki coğrafi yapı ve yol koşulları eklenince hasarların önüne geçilemez oldu. Sigorta şirketi yetkililerinin yaptığı açıklamalar da; “Elimizde kasko, hayat, nakliye, iş yeri, dask, ferdi kaza gibi sigorta poliçeleri olmasa hiçbir trafik poliçesi kesemeyiz…” ifadeleri sık sık karşımıza çıkıyor.

Devlet zaman zaman konuyla ilgili bazı açıklamalar yapıyor. Medya mensuplarımız da maalesef ki konu hakkında bilgi sahibi olmadan içeriğin bir kısmını alarak eksik habere imza atıyor. “Trafik sigortasında büyük indirim!”, “Yeniden sigorta yaptırın, eskisini bozdurun kâra geçin” gibi başlıklar atıyor. Oysaki ilk Ziraat Bankası’nın indirim olayında bankanın ucuz trafik poliçesi yapma süresi 10 gün ile sınırlı kaldı. Şuan mevcut poliçeden daha pahalı Ziraat Bankası kesiyor. 2016 yılının ilk 9 ayında trafik sigortasında yapılan en büyük indirim yüzde 4 hatta yüzde 5’i geçmemektedir. Bu indirime ticari araçlar dahil değildir. Şimdi gelelim, Eylül’ün son haftası çıkan trafik sigortası haberine!..

Ne diyorlar; “2 ay önce sigorta yaptıranlar tekrar sigorta yaptırsın, mükerrerden dolayı bir önceki sigorta bozuluyor ve sigortada indirim elde etmiş oluyorsunuz” diyorlar!.. Oysaki işin aslı öyle değil!.. Sizin acentasınız ucuz fiyattan trafik sigortası yapmışsa, sizin daha uygun fiyat bulma şansınız yok!.. Burada tek olay nedir? Şayet trafik sigortanızı piyasaya göre pahalı yapmışsanız, 90 güne kadar geriye dönük iptal edebiliyorsunuz!.. Bu süre daha önce 30 gündü!.. Poliçeyi yaptırmadan önce iyi araştırma yapınız ve yetkili acentalardan şaşmayınız!.. Riskin fazla olduğu bir ülkede ne hükümet fiyatları aşağıya indirebilir, ne de sigorta şirketleri oluşabilecek her türlü zararın altından kalkabilir. Onun içindir ki lütfen ama lütfen aracınızla hasar yaptığınız da şayet hasarlarınız küçük ise poliçenizi bozdurmak yerine cebinizden ödeyerek bir sonraki sene kârlı çıkın!.. Şimdi baktığımız zaman genelde sürücüler anahtar kayıplarında, cam kırıklarında ve de ufak tefek hasarlarda bilinçsiz bir şekilde kaskosunu veya trafik sigortasını bozduruyor. Hal böyle olunca bir sonraki sene zarar da kaçınılmaz oluyor.

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı