Halk otobüsleri sahipsiz değildir!
Göksal Purtuloğlu
Advert

Halk otobüsleri sahipsiz değildir!

Bu içerik 828 kez okundu.

Son günlerde gerek görsel, gerek yazılı, gerekse sosyal medyada halk otobüs esnafı yaptığı hizmet ile değil de her gün hakaret ve darp olayları ile gündeme geliyor. Bu olayların artmasını biraz irdelemek lazım. Ne oldu da toplu taşıma şoförlerine yönelik bu denli şiddet olayları arttı?

Benim bu konudaki ön görüm; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kurduğu Alo 153 şikayet hattıdır. Neden diye sorarsanız, hemen açıklayayım: Halka bu kadar çok tolerans tanırsanız, her yaptıkları şikayeti kale alıp taşımacı esnafını cezalandırırsanız, onlarda kendi çapında cesaretlenir. Hoşgörü gerektiren en ufak bir olayda bile hoşgörüsüz davranıp, "bak seni şikayet ederim. ceza yazdırırım" v.b. gibi sebeplerden dolayı şoförü etki altına alıp, baskı uyguluyorlar. Oysa ki bu şoförler 1960'lı yıllardan beri bu insanlara hizmet ediyorlar. Herkes sıcak yatağında yatarken, gecenin bir yarısında kalkıp, o şikayet eden insanlara hizmet edebilmek için hazır bulunuyorlar.

Tabi ki burada şoförlerin suçu yok demiyorum. Mutlaka vardır. Lakin, normal bir insanın günde bir-iki soruya tahammül edemediği yerde şoför, direksiyonda bulunduğu sürece en az 150-200 soruya cevap vermek zorunda kalıyor. Hal böyle olunca ister istemez şoföründe dengesi bozuluyor!.. Burada Büyükşehir Belediyesi'nin yapması gereken, şoförleri koruma altına almaktır. Her önüne gelen şoförü şikayet etmemeli!.. Bunun bir kriteri olması lazım. Bu bazı illerde uygulanmaktadır. Örneğin şikayet edeceğin araç personeli için 50 ila 100 TL civarında bir ücret yatırıyorsunuz, haklıysanız şoföre cezai işlem uygulattırabiliyor ve yatırmış olduğunuz parayı tekrar iade alabiliyorsunuz. Eğer aksi bir durum olursa, yani haksız olursanız bu parayı alamıyorsunuz!.. Hal böyle olunca da elinde belgesi olmayan zırt pırt şoförü şikayet edemiyor!..

Bunun yanında direksiyon başında şoföre yönelik darp ve sözlü sataşmalara karşı şiddetli yaptırım uygulanması lazım. Örneğin metrobüs kazasında olduğu gibi. Malumunuz üzere İstanbul'da metrobüs şoförüne yönelik şemsiyeli bir saldırı oldu ve akabinde 10 yolcu yaralandı. Saldırgan hapishaneden mektup gönderdi. Pişman olduğunu ifade ediyor ve ekliyor: "Burada her gün bana tuvalet temizlettiriyorlar..." Şemsiye ile saldırmadan önce aklın neredeydi. İnşallah bu olay diğer insanlar için örnek teşkil eder ve öfkesine hakim olur ve şoföre saldırmazlar. Buradan gerek Büyükşehir, gerek İETT, gerekse özel halk otobüs yetkililerine sesleniyorum. Birilerine şirin gözükmeyi bırakın. Şoförünüze sahip çıkın. Bu esnafın sahibi sizsiniz ve gerektiği şekilde temsil ediniz.

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı