Toplu taşımaya öncelik hakkı
Göksal Purtuloğlu
Advert

Toplu taşımaya öncelik hakkı

Bu içerik 2091 kez okundu.

İstanbul gün geçtikçe gelişerek büyüyor. Bu büyümeyle birlikte trafik sıkıntısı da her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal aldı gidiyor. Durum böyle olunca da işine ve okuluna gidecek insanların neredeyse işine ayırdığı zaman kadar trafikte kalıyor. Araçları trafikten çektiremeyeceğimize göre bir kaç değişiklikle yolcu taşımayı hızlandırabiliriz.

Bugün bir taksi ortalama 4 kişi, bir minibüs ise 14 kişi taşıma yapmaktadır. Bir otobüs ise bu ikisinin toplamının 5 katından fazla yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Daha önce dile getirmiştim. Mutlak süre ile emniyet şeritleri günün bellirli saatlerinde kentiçi toplu taşıma otobüslerine açılmalıdır diye. Zaten onların haricin de herkes bu şeridi kullanıyor. İkinci bir mevzu ise toplu taşıma araçları koruma altına alınmalıdır. Bu nasıl olacak diyeceksin? Bugün trafikte geçiş üstünlüğü olan araçlar var. Örneğin ambulans, itfaiye, emniyet araçları ve son günlerde buna kısmen eklenen öğrenci servis taşıma araçlarıdır. Bu gruba birde toplu taşıma araçları eklenmelidir.

Trafikte toplu taşıma araçlarına hiçbir şekilde saygı yok. Bugün bir otobüs 12 metre ve zapt edilmesi son derece zor bir araçtır. Sonuçta polisi de öğrenciyi de halkı da bu araç taşıyor. İnsanlar iş hayatını bu aracın yoldaki hareketine göre belirlemektedir. Zaten başka da bir şansı da yok. Otobüs şoförünün, sağını, solunu, önünü, arkasını aynı anda görme şansı da yok. Birde otobüste kör noktalar vardır ki, binek araç sahipleri bunu bilmelerine rağmen bilinçsiz bir şekilde otobüsün önüne direksiyonu kırıyor ve kazada kaçınılmaz oluyor. Bugün 12 metre ve daha uzun olan araçların arkalarında şöyle bir yazı vardır: "Geniş ve uzun araç. Mesafenizi koruyunuz" benim önerim ise şöyledir: "Bu araç toplu taşıma aracıdır. Lütfen mesafenizi koruyunuz. Belki de içenrdeki yolculardan biri sizin ailenizden biridir" yönünde yazıların aracın sağına-soluna, önüne-arkasına görülür bir şekilde yazılması yönündedir. Böyle olursa, kısmen de olsa küçük araçlar, bu araçlara fazla yaklaşmayacaklardır. Ve saygınlık kazanan bu araç geçiş üstünlüğüyle birlikte trafikte daha rahat hareket ederek, insanları hızlı ve güvenli şekilde varış noktasına ulaştıracaktır.

Toplu taşıma tarihinde en anlamlı uygulamalardan biri olan saat 22:00'dan sonra bayanların durak haricinde indirilmesine onay veren yetkililerin bu konuda da duyarlı davranacağını ve halkın yararına olan toplu taşımada geçiş hakkı üstünlüğünü de ivediyle uygulamaya koymasını bekliyoruz.

Göksal Purtuloğlu
Cep: (0533) 422 22 77
E-Mail: purtuloglu_61@hotmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam
Erdoğan ailesi yasta
Erdoğan ailesi yasta