CMR konvansiyonu
Murat Ertütüncü
Advert

CMR konvansiyonu

Bu içerik 949 kez okundu.

Değerli okurlar; Bu bölümden itibaren CMR Konvasiyonu madde madde inceleyeceğiz. Açıklamalarla yorumlanacak her maddenin altında editöryal imkanlar elverdiği kadar örnek yargı kararlarını da vererek konuya açıklık getireceğim.

CMR’nin kapsamı, mahiyeti ve Türk hukukunda uygulanması konularına baktığımızda: Uluslararası ticaretin artmasına paralel karayolu ile yapılan taşımalar da gelişti. Bu alandaki uluslararası hukuk çalışmalarının artmasına da sebep oldu. Nitekim 1956 yılında Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu; Eşyaların Karayolunda Uluslararası Nakliyatı için Mukavele Sözleşmesi’ni (CMR) hazırladı. Bu sayede taşımaya ilişkin özel hukuk sorunlarının, taraf ülkelerde, sabit kurallara tabi olmasını amaçladı.

Türkiye ise 14.12.1993 gün ve 21788 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3939 sayılı yasa ile Eşyaların Karayolunda Uluslararası Nakliyat için Mukavele Sözleşmesi’ne (CMR) ve bu sözleşmeye ek protokole katılmayı kabul etti. CMR’nin metni 4 Ocak 1995 tarihli Resmi Gazete’de yayınladı. Sözleşmeyi onayan kanundan sonra Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne katılma belgesi tevdi edildi. Söz konusu olan sözleşme Türkiye’de yürürlüğe girdi.

Murat Ertütüncü
E-Mail: muratertutuncu@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı