Advert Advert
Vize Yasağı
Sefa Ezgin
Advert

Vize Yasağı

Bu içerik 739 kez okundu.

ABD’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik seyahat vizesi işlemlerini durdurması kararı bütün piyasalar da şok etkisi yarattı. Bugün gelinen noktada ise krizin hızla çözülmesi kolay gözükmüyor. Aslında, bir süredir ilişkilerimizi yıpratan süreçlerin tam olarak çözülmeden yola devam edilmesinin bugün gelinen sonuca bizi getirdiğini söylemek yanlış olmaz. Son dönemde sıkıntılar yaşandığı biliniyordu ama kimse ABD’nin vize taleplerini durduracağını tahmin etmiyordu.

Özellikle Türk iş dünyasının yakından takip ettiği sürecin ne kadar ilerleyeceği ve ne zaman sona ereceği merakla bekleniyor. Geçtiğimiz Mart ayında, ulaşım teknolojileri alanında faaliyet gösteren ABD’li 11 büyük firma yatırım ve ortaklık imkânlarını için Türkiye’de bir dizi görüşme de bulunmuştu. ABD’li heyetin hedefi, hızla büyüyen Türk ulaşım sektörünü daha yakından tanımak, Türkiye’deki işbirliği ve yatırım fırsatlarını değerlendirmek istediğini açıklanmıştı. Bu krizin lojistik sektöründe orta vadede önemli işbirliği ve yatırım fırsatlarının doğabilmesini de tehlikeye atmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; Türkiye ile ABD arasında NATO çerçevesinde ve ikili planda yoğun bir savunma/güvenlik işbirliği sürdürülmektedir. ABD ile ikili, bölgesel ve küresel pek çok konuda her düzeyde yoğun bir ilişki ve ziyaret trafiğinde olduğumuz bir ülkedir. Misal, Son 10 yıl içinde ABD ile ticaret hacmimiz 1,5 kattan daha fazla büyümüştür. 2016 yılında anılan ülkeye ihracatımızın toplam ihracatımız içerisindeki payı yüzde 4,6’dır. Ülkemizde bin 702 adet ABD sermayesine sahip şirket faaliyet göstermektedir. ABD aynı zamanda savunma sanayindeki başlıca ithalat ve ihracat ortağımızdır.

Umarım, geçtiğimiz hafta başlayan vize krizini itidal içinde ve daha fazla büyümeden mutlaka diplomatik yollarla, konuşarak çözülebilir. Krizin ABD ile devam etmesi, Avrupa Birliği ile sıkıntılı devam eden ilişkilere de sıçrayabilir. Bu durum Türkiye’nin demokrasisin yanında, ekonomisi üzerinde de olumsuz gelişmelere yol açabilme ihtimali vardır.

Sefa Ezgin
E-mail: ezgin.efe@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

1xbet girişfilm izle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bana ne Amerika'dan
Bana ne Amerika'dan
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor
Kadınların ulaşım da istihdam sayısı artıyor