2017 değerlendirmesi
Sefa Ezgin
Advert

2017 değerlendirmesi

Bu içerik 2744 kez okundu.

Adettendir; yıl biterken o yılı değerlendirmek, analizleri paylaşmak. Adet yerini bulsun; 2017’de dikkati çeken olumlu gelişmelere vurgu yapmakta fayda var. 2017 yılı içinde birçok olumsuzluklar yaşanmasına rağmen yılın sonuna doğru iyi haberler ile kapandı.

2017 dünya açısından, küresel krizden çıkışın adımlarını içeren bir sene oldu. Başta ABD, Çin, Rusya ve Avrupa Birliği'nin de dâhil oldu ülkeler ilk kez olumlu bir büyüme performansı sergiledi. Pozitif yönde ilerleyen büyüme rakamları, “2007–2008 krizi atlatıldı mı? Sorusunu gündeme getirdi. Dünya’da özel yatırımların hacmi genişledi. Bu pozitif algının oluşmasında, terör ve şiddetin duraklaması ve barış hareketlerinin artmasının büyük etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

2017 Türkiye açısından, ülkenin adeta kimyasını bozan 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin izlerini silmeye çalışmakla geçen bir sene oldu. Zira yılsonuna doğru yakalanan büyüme rakamı 2018’e daha iyimser olarak bakmamızı sağlayan tek olumlu gelişme olarak kayıtlara geçti.

2017 lojistik sektörü açısından, tekstil ve otomotiv cephesinden gelen beklentilerin üzerindeki üretim ve ihracat rakamları, yılın sonuna doğru sektörün yaklaşık yüzde 7'lik bir büyüklüğe ulaşmasını sağladı. Uzun bir süredir beklediğimiz Kars-Bakû-Tiflis demiryolu hattı açıldı. Bunun yanı sıra 2013’ten bu yana gündemde olan Demiryolları Serbestleştirilmesi sürecinde de önemli bir yol kat edildi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından gerçekleştirilen, Lojistik Koordinasyon toplantıları arttırıldı. Bu toplantıların Türkiye Lojistik Master Planı (TLMP) projesi hazırlama sürecine önemli katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz.

Diğer taraftan, Gümrük işlemlerinde elektronikleşme (e-AWB, e-Freight, e-İrsaliye vb.) ve kurumlar arası ortak elektronik bilgi platformu oluşturulmasın da ciddi gelişmeler yaşandı. Gümrükteki dijital uygulamalar, ihracat kontrolleri ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) mevzuatındaki son değişikliklerin ülkemizin ticaretine büyük katkısı olacağı kanaatindeyim. Bütün bu gelişmelerin ışığında, 2018 yılının olumlu beklentilerimizin yükseldiği; tüm dünyada barışın, huzurun egemen olduğu bir yıl olması dileğiyle, yeni yılınızı kutluyorum.

Sefa Ezgin
E-mail: ezgin.efe@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ceva, Çin’i Avrupa’ya bağladı
Ceva, Çin’i Avrupa’ya bağladı
Otomobil satışları yerle yaksan oldu
Otomobil satışları yerle yaksan oldu