Bir hayalim var!
Murat Ertütüncü
Advert

Bir hayalim var!

Bu içerik 4765 kez okundu.

Avrupa'da Türk plakalı araçlara haksız ve hukuksuz şekilde kota uygulanıyor. Bunun iptali için harekete geçen Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Avrupa Yüksek Adalet Divanı'na müracaat etti. Bu adım sektörde ve tüm ülkede heyecan yarattı ve de geleceğe dair ümitleri yeşertti.

Haksız uygulamalar, kotalar kaldırıldıkça sektör daha da güçlenecek ve rekabet gücü artacaktır. Bu konuda seneler önce yazdığım bir yazı da bizatihi bu sorunları yaşayan, haksızlıkları, hukuksuzluğu hazmedemeyen bir meslek mensubu olarak; Uluslararası mahkemelere dava açılması tezini savunmuş ve zaruretini belirtmiştim. Bugünde aynı inanç ve heyecanı taşıyorum. Çünkü 27 yılda yaşananlara baktığımızda “kaybedenler cephesinde” unutulanlar dışında yeni bir şey yok!

Çifte standartlar, haksız uygulamalar kalksın isterdim! Sınırlar kalksın, uluslararası ticaretin
gereklilikleri yerine getirilsin isterdim. Belge kotaları karşılıklı olarak kaldırılsın, bir araç çıkış gümrük idaresinden varış gümrük idaresine kadar elektronik ortamda kontrol edilen sistemler dahilinde hareket edebilsin. 2023'de 500 milyar dolar ihracat hedefine yürüdüğümüz şu dönemde gümrük kapılarında gerekli sistem değişikliği ve modernizasyon günümüz şartlarına uygun olarak süratle yapılmalıdır.

Türk uluslararası nakliyecilik sektörünün önünde engel teşkil eden ne varsa kaldırılmalıdır. Karayolu Taşıma Kanunu ve yönetmeliği yeni bir anlayış ile yeniden ele alınmalı, yatırım ve teşvik mevzuatı yeniden değerlendirilmelidir. Özetleyecek olursak; “kendi işimizi, kendimiz zora sokan çarpık anlayıştan bir an önce kurtulmalıyız. Zira ihracatçı, Türkiye çıkış kapısını 3 günde geçemeyen bir araçtan ötürü yükteki gecikmeyi müşterisine izah edememektedir. ”

Modern bir teşvik mevzuatına ihtiyaç vardır. Romanya ve Yunanistan gibi ülkelerde uygulandığı gibi devlet ihraç malı taşıyan ve döviz kazandırıcı faaliyette bulunan firmaları sübvansiyon ve teşviklerle desteklemelidir. Ticaret odalarında ve meslek kuruluşlarında yatırım danışmanlığı ile gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılmalıdır. Karayolu taşıma mevzuatında liyakat esası ile  mali yeterlilik ilkesi yeniden değerlendirmelidir. Unutmamalıyız ki yatırımlar arz talep anlayışı ve ihtiyaçlar doğrultusunda yapıldığında bir anlam ifade eder. Devasa çekici-treyler yatırımlarını görüyor, gurur duyuyoruz. Ancak altına girilen finansal yükü, riskleri ve tehlikeleri, yüksek maliyetleri göz ardı ediyoruz. Yatırımlar yapılsın, yükleri taşıyalım rekabet edelim, Doğuya da Batıya da çalışalım. Ancak rekabet gücümüzün ve karlılığımızın önündeki engellerde kaldırılsın!

Sorunlar, düşmanlık algılaması ile değil, müzakere dili ile hukuk çerçevesinde ele alınarak çözülmelidir. Ermenistan’a ambargo uygulanıyor ama ihtiyaç ve talep söz konusu olduğunda eşya ve mallar Gürcistan transit yolu ile yine Ermenistan’a gidiyor. Sınır komşularımız ile ticaret ve nakliyat hacmimizi arttırmalıyız. 1990 başlarında Irak için ne söylediysek, gerçekleşti. Kayıtları arşivde mevcuttur. Benzer tespitleri Suriye için de söylüyoruz. Uzak olmayan bir gelecekte savaş bitecek ve yeniden inşa kapsamında ihtiyaç ve talepler ihracat ve taşımalar gündeme gelecektir.

Hep düşünmüşümdür; Çin ile Pakistan ile Hindistan ile neden karayolu bağlantımız yok? Karayolu, tren ve multimodal taşıma ile neden Çin malları Türkiye’ye ve transit olarak
Avrupa’ya taşınmasın? Pakistan ve Hindistan ile ticaretimizi arttırarak ihraç ve ithal hareketler neden Kara yolu ile yapılmasın? Sektör olarak ülke insanı olarak bizlerde bu azim, kapasite ve inanç fazlası ile mevcuttur. Yeter ki isteyelim. Önce hayal edelim sonra o hayaller gerçeğe dönüşsün. Sektör kârlılıkla hayatını idame ettirsin. Büyüyerek geleceğe yürüsün.

Murat Ertütüncü
E-Mail: muratertutuncu@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı