Vefa Duygusu
Murat Ertütüncü
Advert

Vefa Duygusu

Bu içerik 4465 kez okundu.

Bu hayattaki bir çok şeyi anlamlı kılan, değerli hale getiren vefa duygusudur. Ahdlerine karşı vefasız olan, verdiği sözü yerine getirmeyen, hilaf-ı hakikat konuşmayı adet haline getiren kimseler vefa duygusundan nasibini almamış kimselerdir.

Verdiği sözü yaptığı bir akdi ne pahasına olursa olsun kayıtsız şartsız yerine getiren, kendisine yapılan küçük bir iyiliğe karşı bile takdir ve vefa duygusu hisseden insanlar, kendilerini görebilen hassas ve dikkatli gözler için gökte parlayan yıldızlar gibidirler.

Onlar, karşı konulamayan, reddedilemeyen ve kalplere nüfuz eden gerçek fedakarlık ruhuna sahip kimselerdir. Çünkü fedakarlık ve merhamet aşktan da üstün duygulardır. Verilen bir sözün, yapılan bir akdin, taahhüdün hiçbir anlamının kalmadığı bu zamanda, çocukluğumun, verilen sözün senet yerine geçtiği, insanların bu değer yargılarıyla dopdolu, birbirlerine karşı yüksek bir itimat ve emniyet içerisinde yaşadığı o günleri çok özlüyorum.

Meslektaşımı olan muhterem bir zatı tanıdım bir tarihte: "30 yıl hizmet verdim, hala bir evim yok, kirada oturuyorum bir dikili ağacım, emekli maaşından başka bir güvencem yok" demişti. Gayri meşru ve illegal kazanç ve menfaatleri reddettiği, elinin tersiyle ittiği, çok dürüst olduğu bir kuru ekmekle yetindiği yüz hatlarından okunuyor anlaşılıyordu.

“Korkuyla, arkama bakarak yaşayamam” diye ekledi. Şimdi ne haldedir bilmiyorum. Allah selamet versin... Onur ve şerefiyle yaşamaya kararlı olan mücadele insanları için rüzgar, her zamankinden daha sert ve hırçın esmekte. Tek sermayesi alın teri olan, kendisine babadan dededen sulu tarlalar kalmamış olan bizim gibiler için hayat ve mücadele çok zor ve imtihanımız çok çetin.. O insanı tanıdıktan, hikayesini dinledikten sonra bir endişe yüreğimin orta yerine oturdu. Benim akıbetim kim bilir nasıl olacaktı? Dünü ve geçmişi, liyakatin emek ve fedakarlıkların kıymeti harbiyesi olmayan, bazı durumlarda insanın pul kadar değerinin olmadığı ve kolayca harcandığı bir sektörde olduğumu yaşadığım olayları hatırladım.

Oysa bir sektör ve camia kendisine emek ve hizmet vermiş, fedakarlık göstermiş emektarlarını çalışanlarını unutmamalı hakkettikleri vefayı göstermelidir. Rahmetli Saffet Ulusoy’un başkanlığı döneminde UND’de kaza yapan,vefat eden veya mağdur durumda kalan
sürücülere ve ailelerine verilmek üzere bir yardım sandığı olduğunu hatırlıyorum. Tam içeriğini bilmemekle birlikte sonraki dönemlerde bu uygulama bazı tartışmalara da konu olmuştu. Neticede, mesleki yardımlaşma ve dayanışma bir erdem göstergesidir. Hayata geçirilecek benzer bir uygulamayı bir sektör çalışanı olarak sevinç ve memnuniyetle karşılarım. Hakkın, hukukun gözetildiği, vefa duygusunun, yardımlaşma ve dayanışma anlayışının hakim kılındığı bir sektör ve camia hayal ediyorum. İnşallah o günleri de göreceğiz.

Selam olsun bizden güzel dünyaya,
Bahçelerde hala güller açar mı?
Selam olsun sonsuz güneşe, aya,
Işıklar, gölgeler suda oynar mı?
Hepsi güzeldi.Kar, tipi, fırtına,
Günlerin geçişi, ardı ardına.
Hasretsiz bir kanat şakırtısına,
Mavi gökte kuşlar yine uçar mı?
Uzak, çok uzağız şimdi ışıktan,
Çocuk sesinden, gül ve sarmaşıktan.
Dönmeyen gemiler olduk açıktan,
Adınızı soran, arayan var mı?

Murat Ertütüncü
E-Mail: muratertutuncu@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı