U.N Ro-Ro nasıl satıldı?
Sefa Ezgin
Advert

U.N Ro-Ro nasıl satıldı?

Bu içerik 3345 kez okundu.

 

Türkiye’nin uluslararası taşımacılık sektörünün serüveni, İlker Altun’un “UNUTULMASIN DİYE”  kitabında adeta vücut bulmuş.

Kitap, U.N RO-RO’nun -2007 yılında - ABD’li yatırım şirketi Kohlberg Kravis Robert (KKR) 910 milyon Euro’ya satılmasını anlatıyor.

Kitabı okurken sadece uluslararası taşımacılık sektörününün aktörlerini tanımıyoruz, onların U.N RO-RO’yu nasıl bir değer haline getirdiklerini de görüyoruz.

Firmanın kuruluşu  “Tüm icatlar ihtiyaçtan doğar” sözünün tam bir örneği… 1991 yılı sonunda Yugoslavya’nın parçalanmasıyla sonuçlanan savaş etkilerini hızla gösteriyor. Savaş yüzünden Türk tırları -Balkanların kapanmasından dolayı - ihraç ürünlerini taşıyamaz hale geliyorlar.

Ve dönemin Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Saffet Ulusoy önderliğinde sektör temsilcileri, “deniz”e yönelme fikrini tartışmaya başlıyor. Fikir bir ro-ro şirketi kurup, İstanbul-Trieste (İtalya) arasında bir köprü kurmak. O zamanlar için hiçte kolay görülmeyen hatta ‘bu iş yürümez, batar’ diye konuşmalara rağmen hayata geçiriliyor.  1993’te “TIR’lar gemide şoförler havada” dedirten 48 ortaklı UND Ro-Ro işletmeleri A.Ş. kuruluyor.

Daha sonra ismi U.N. RO-RO olarak değiştirilen şirket; geldiği noktada adeta taşımacıların başarı öyküsü oluyor.

Takvimler 2005 yılını gösterdiğinde, U.N RO-RO Akdeniz’in on büyük operatörleri arasında U.N RO-RO birinci olurken, Dünya klasmanında ise çok maksatlı 6–7 bin lademetre araba taşıyıcıları arasında yedinci sırada yer alıyor.

Kitap bu başarının yanı sıra, 1 Şubat 2005 tarihinden satışın tamamlandığı 13 Aralık 2007 tarihine kadar devam eden süreç birçok tartışmayı da gözler önüne seriyor. Ortalık o dönem de adeta toz-duman oluyor.  Bir tarafta satışı isteyenler bir tarafta ise satışa karşı çıkanlar arasındaki düello kamuoyuna da yansıyor.

Satılmamalı, halka açılmalı, sektör almalı derken KKR, U.N RO-RO’yu satın alıyor.

Satışı izleyen günlerde ABD’de ağırlığını hissettiren mortgage (ipotekli konut kredisi) krizine rağmen satışın böyle yüksek bir rakamla gerçekleşmesinin altını çizmekte fayda var.

Bu satış tarih sayfalarına -bir girişim sermayesi fonunun -Türkiye’de gerçekleşen ilk en büyük yatırım olarak geçiyor.

Türk nakliyesinde son derece önemli işlevi olmasından dolayı kitabın mutlaka okunmasını tavsiye ediyorum.

Sefa Ezgin
E-mail: ezgin.efe@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı