Otobüs A.Ş'deki problemler
Davut Ukan
Advert

Otobüs A.Ş'deki problemler

Bu içerik 2564 kez okundu.

Bilindiği üzere İstanbul'da kentiçi toplu taşıma hizmeti vermek için kurulan Otobüs A.Ş. 2011 yılında ilk ihalesini yaptı. Ve bunu takip eden 2012-2013 yıllarında da toplamda 4 ihale daha yapıldı. Gel gör ki, kurumun o günden bugüne verdiği sözler ve vaatler yerine getirmedi.

Yıl 2018 ve gelinen noktada taşımacı esnafı tabiri caizse can çekişiyor. Problemler diz boyu ve konunun muhatabı yok. Esnaf, yaşadığı sıkıntıları dile getiriyor ve sorunun çözümü için kurumdan adım adılmasını talep ediyor, Otobüs A.Ş. ise her defasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne topu atıyor. Yani anlayacağınız, sorunlar karşısında hiçbir çözüm üretmiyorlar.

Halk otobüsçü esnafı hizmeti veriyor ama karşılığında hak ettiği ücret zamanında ödenmiyor!.. Ödemeler her defasında sarkıyor. Geç ödeme yapılıyor. Asıl problem olan şudur ki; Hak edişler konusunda ödemeleri geciktirerek esnafa mağduriyet yaşatan Otobüs A.Ş., cezalar konusunda hiç geri kalmıyor. Yaptırımları en ağır şekilde, hem de hiç vakit kaybetmeden devreye sokuyor. Bunu dile getiren esnafa da, Otobüs A.Ş. yetkililerinin verdiği cevap çok ilginç!.. Yani diyorlar ki, "bu yaptırımlar ve sizlere uygulanan cezalarla bizim alakamız yok!. Bu konu tamamen İETT'nin!.. Arkadaş bu nasıl bir çelişkidir? Para vermek de gecikirsin elin cebine gitmez ama ceza kesmekte, ağır yaptırımlarla esnafı yıldırıp problemleri ile başbaşa bırakmakta hiç vakit kaybetmezsin. Ve sonra da direk topu İETT'ye atarsın.

Bu ihaleleri yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'dir. İETT, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı. Otobüs A.Ş.'de Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı!.. Ama gel gör ki, iki kurum arasında esnafa yansıyan problemler var. Burada esnafın ne yapması gerekiyor? Söyleyin de çözüm yolu bulalım!.. Otobüs A.Ş. bünyesinde hizmet veren esnaf şu anda icralık. Haberiniz var mı? Arabalarını çalıştıramıyorlar!.. İlk gün, ilk heyecan kalmadı artık. Verilen hiçbir söz tutulmadı. Her geçen gün esnaf daha çok zarara uğratılıyor. Bu gidişatın önüne ne zaman geçilecek? Bilemiyoruz!.. Önümüzde bir yerel seçim var ve inşallah yeni dönemde esnaf için hayırlı çözümler üretilir.

Davut Ukan
İSTEEND Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kapıkule'de bekleyişe son
Kapıkule'de bekleyişe son
Yılın kamyonu Daf oldu
Yılın kamyonu Daf oldu