Davut Ukan
Davut Ukan
Giriş Tarihi : 28-12-2018 20:54

Ev taşıyanların vay haline

Bir önceki yazımızda hatırlayacağınız üzere K3 Yetki Belge sahipleri; yani ev ve ofis taşımacılığı yapan firmalar kimlerdir, nedir diye anlatmıştık. Ben de bu sektörün bir üyesiyim. 21 yıldır taşıma işini yapıyorum. Tabiri caizse işin mutfağından gelmeyim ama gelin görün ki sektör teknoloji ile birlikte büyük bir yara aldı.

Teknolojinin her alanda kullanıcılarına fayda sağlar dediğinizi duyar gibiyim. Doğru kullanılan teknolojinin faydaları saymakla bitmez ama işin içinde bir hinlik olunca, işte o zaman insan böyle teknoloji olmaz olsun der. Evden eve taşımacılık sektörü olarak gelin yarayı nasıl aldık bir bakalım.  Bilgisayar başına geçip, klavye gücünü kullanan sözüm ona girişimciler var. Bana göre bunlar girişimci değil, bir nevi kan emicidir. Nasıl mı?

İnternet dünyasına girip bir web sitesi oluşturuyorlar. Su siteler sayesinde hem hizmet alan kişileri hem de nakliyecileri kullanıyorlar. Nakliyecinin belgesi var mı yok mu, devlete vergi ödüyor mu diye bir dertleri de yok. Sizin anlayacağınız elin taşı ile elin kuşunu vurarak kolay para kazanıyorlar. Ne vergi var, ne algı!.. Hizmet alan kişilerin güya işini kolaylaşıyorlar. Hizmet alan kişinin telefonunu para ile  nakliyeciye satıyorlar. Bu arada nakliyecilerden de anlaştıkları para üzerinden komisyon alıyorlar. Sevgili okuyucularım; " Biz evden eve taşıma işini sigortalı yapıyoruz" diye bir de algı satıyorlar.

Oysa ki sektörün temsilcileri olarak bizler diyoruz ki, Türkiye'de ev taşımacılığının sigortası yoktur. Sivil topluk kuruluşu olarak sigorta firmalarının kapısını çaldık. Ve onlara dedik ki, "biz evden eve nakliye işi yapıyoruz. Üyelerimiz adına sizlere geldik ve gelin taşımasını yaptığımız işin sigortasını yapın." Aldığımız cevap ise aynen şöyle: "İkinci el eşyanın piyasa değeri yoktur. Bundan dolayı da sizin bu talebinize cevap veremeyiz." Ama bu portal sahipleri, bunları müşteriye çok kolay bir şekilde süslü cümleler kurarak öyle anlatıyor ki, müşterinin de bu yalana inanmaması elde değil!..

Klavye kahramanları bir de kalkmışlar, bizden kazandıkları parayla, sektörümüzü tekelleştirmeye çalışıyorlar. Arabası olandan kiralık araç alarak kendi reklamlarını yapıp, bir şoför maaşına arabasıyla birlikte insanların emeğini sömürüyorlar. Evden Eve Taşımacılar Derneği üyeleri bu işi yapabilmeleri için ilgili bakanlıktan K3 Yetki Belgesi alıyor. Vergi mükellefiyeti ile de ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunuyor. Ancak bu klavye kahramanları ise bazı nakliyecilerin belgeleri ile güçlenip, bizim ekmeğimizi bize satacak. Acilen bu konuda önlem alınmalıdır.

Davut Ukan
İSTEEND Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

@
Dursun evden eve nakliyat 2 yıl önce
Hocam makalemizi okudum bu konuda çok haklısınız böyle bir olayı dile getirmeniz den dolayı size teşekkür ediyorum Aynen sizin dediğiniz gibi bir web sitesi yapıp Ben firma im diye internette dolaşan bir sürü emek hırsızı var 2000 liralık işi 1500 liraya alır 200 lira da komisyon ister nakliyeci de bunlara mahkum oluyor Bu olaya bir el atmak lazım www.dursunevdenevenakliyat.com
güzel tebrik ederim baskan 2 yıl önce
bu duyarlığı dile getirdgin icin teskurler malesefe istanbul değil tüm türkiye bu böyle
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA