Davut Ukan
Davut Ukan
Giriş Tarihi : 15-02-2019 17:52

Gelirimiz nereye gidiyor?

Sevgili okurlar; malumunuz üzere 2 farklı sektörde ticari faaliyetlerimize devam ediyorum. Dolayısıyla dönüşümlü olarak her iki sektöründe sorunlarını ve çözüm önerilerini bana ayrılan bu köşemde dile getiriyorum. Bu makalemde ele alacağım konu ise özel halk otobüs işletmecisinin durumudur.

Halk otobüs işletmelerinde KDV oranları düşecekti. Ama gelin görün ki, gerçek kazanç üzerinden yani faturanın toplamda ödeyeceğiniz rakam üzerinden bir hesaplama ile düşüm sağlanması kararı yürürlüğe girdi. Oran yüzde 1,5 olacak. Bunun gerisi nasıl hesaplanacak? Ne şekilde hesaplanacak? hiçbir muhasebeci ve finans uzmanı bilmiyor!..

Halk otobüs işletmecileri kamu hizmetini yerine getirmektedir. Her zaman belediyelerin çözüm ortağı konumunda olan özel halk otobüs işletmecileri, ayrıca 32 kalem ücretsiz yolcu taşımasını yapmaktadır. Normal şartlarda sosyal belediyeciliğin gereği bu ücretsiz taşımaları belediyelerin yapması veya özel halk otobüs esnafını bedel ödeyerek desteklemesi gerekirken, yapmadıkları için taşımalarda esnafın sırtından yapılmaktadır.

Şimdi bir düzenleme yapıldı. Ama düzenlemenin altyapısını kimse bilmiyor. Birileri gelir vergisinden büyük paraları alır gider. Birileri de bu işin altından kalkamayacağımızı dile getiriyor. Ama kimse neyin ne olduğunu bilmiyor. Ben buradan şunu sormak istiyorum: Madem bu esnaf sosyal devlet işi yapıyor, devletin de esnafına vergisiz ucuz mazot mu veriyor? KDV'siz yakıt mı veriyor? Hayır hiçbir şey vermiyor. Esnaf, devlet yetkilileri ile görüştüğü zaman derdini telaffuz etmiyor. Asıl sorun burada!.. Ne istediğini bilmiyor. Sorunun ne olduğunu bilmiyor. Çözümünü devlet yetkililerine söylemiyor. Böyle bir sektörü nasıl kurtaracağız, ne yapacağız? Çok basit. Önümüzde bir yerel seçim var. Halk otobüsünü yerel seçimlerdeki kişiler ilgilendirir. Buradan nasıl kurtulacağız. Hep birlikte düşünüp, bunun kararını vermemiz lazım.

Davut Ukan
İSTEEND Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA