Otobüsçüler uçurumun kenarında
İrfan Kalkan
Advert

Otobüsçüler uçurumun kenarında

Bu içerik 5763 kez okundu.

Karayolu yolcu taşımacılığı sektörü 1926’dan beri var olan bir sektör. O tarihten bugünlere karayolu taşımacılığı, sektör mensuplarının kendi imkânları ve çabalarıyla geldi. Ancak 2001-2002 yılında hükümetin çoğunlukla demiryoluna ağırlık vermesi ve karayolunu görmezden gelmesiyle birlikte başlayan çöküşte firmalar bir bir seferlerini durdurdu, sektörden çekilenler oldu. Zorlu dönemler yaşandı. Şimdi de bu durum, yüksek bir ivme kazandı.

Firma sayısına baktığımızda, zamanında 400'ün üzerinde firma varken, şu an İstanbul otogarındaki 168 yazıhane de 300 civarında firma bulunuyor. Her geçen gün kapanan firmalar gündeme gelmeye başladı. Özellikle ekonomik sıkıntıların başladığı 2018’in ikinci yarısından bugüne, firmalar ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorlar ve ayakta kalmanın mücadelesini veriyorlar. Kalamayanlar da oluyor.

Otobüsçünün en büyük gider kalemi akaryakıttır. İkram, servis ve diğer personel giderleriyle birlikte, artan köprü ve otogar ücretleri de sektörün belini iyiden iyiye büküyor. Zaten yolcu bulamamaktan yakına sektör bir de bu maliyetlerin her geçen gün artmasıyla birlikte daha da çıkmaza girdi. İflas nedeniyle kapanan firmaları sıklıkla duymaya başladık. Üstelik bu firmalar köklü, isim yapmış büyük firmalar. Bu sektörde tedbir alınmadığı takdirde firmaların iflaslarıyla karşı karşıya gelinmeye devam edilecek. İflaslarla birlikte, bu firmalarda çalışan personel de işsizlik ordusuna hızla katılacaktır. Bu da ülke ekonomisine ciddi anlamda bir yük demektir.

2018 yılında otobüs satışları iyiden iyiye azalmıştı. 2019 yılında ise otobüs satışları tam anlamıyla gerçekleşmedi diyebiliriz. Çünkü firmalar para kazanamadıkları için yeni araç yatırımlarını da otomatikman durdurdu. Şu an yılın ikinci ayındayız ve üç ay sonra yaz sezonu başlayacak. Otobüsçülerin yaz sezonuna sevinçle girmeleri gerekirken öyle olmayacak. Çünkü para kazanamıyorlar. Artan maliyetler karşısında çaresiz kalınıyor.

Acilen bu sektörde bir önlem alınmalıdır. Aksi takdirde otobüs taşımacılığında krizin de ötesinde bir kriz yaşanacak. Otobüsçü şu an tüm yüküyle birlikte uçurumun kenarında sallanıyor. En ufak bir esintiyle uçurumun kenarından aşağıya doğru yuvarlanacak.

İrfan Kalkan
E-Mail : istozkaymak@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
KOBİ'ler için e-ticarette Çin formülü
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı
İlköğretim öğrencileri şoför amca için yarıştı