Kan kaybı devam ediyor
Davut Ukan
Advert

Kan kaybı devam ediyor

Bu içerik 8989 kez okundu.

Sevgili okurlar; kan kaybeden bir sektör sektöre uzak değilsiniz. Evet, devamlı yazıyorum ve seçimlere kadar da bunu yazacağım. Bu süre zarfında sesimizi duyuracağız halk otobüsleri kan kaybediyor!..

Özel halk otobüslerinin gelirleri Şubat-Mart döneminde de arzu edilen seviyeye çıkmadı. Yıl olmuş 2019 ve 2016 yılında elde ettiğimiz kâr rakamlarına ulaşamadık. Bugün kestiğimiz faturalara baktığımızda gelir ile gider arasındaki 10 bin TL'lik bir zararımızı söz konusu!.. Bu rakam taşımacı esnafımız için büyük bir kayıp!.. Neresinden tutarsanız tutun, tuttuğunuz yer elinizde kalıyor. Gelir hep düşüyor, gelir ile gider arasındaki makas ise her geçen gün daha da açılıyor. Kazanç olmadığı gibi hatlar da piyasa değerini kaybediyor. Zaten alıcısı da yok!..

Evet, yukarıda da ifade ettiğim gibi Erguvan renkli özel halk otobüs işletmecileri kan kaybediyor. Şimdi önümüzde büyük bir süreç var. Süreci iyi değerlendirmek gerek. Birlikte mücadele ederek gelir ve değer kaybının önüne geçmeliyiz. Şu anda siyasi parti temsilcileri ile yapılan görüşmeler olumlu ama gelin görün ki halk otobüslerinin veya temsilcilerinin olmadığı toplantılarda da siyasi partiler bu sektörü bitirmek için halka bu kez bizi öldürecek vaatler veriyor. Bu nasıl bir tutarsızlık? Nasıl bu işin içinden çıkacağız? Düşünüp, hızlı bir şekilde yol kat etmemiz gerekiyor!..

Bana göre siyasilerden sözlü vaatler değil, yapacaklarını yazılı olarak almamız gerekiyor!..
Sorunlarımız belli, çözümleri de çok basit. Yeter ki bu noktada iyi niyetli adımlar atılsın. Sektörümüzde bu konuda bazı arkadaşlar mücadele ediyor. İnşallah bu emekler doğru bir yere ulaşır. Hiçbir özel sektör yoktur ki, halk otobüsünün yaptığı gibi kamu görevini yapan!...

Bunun halk otobüslerine kamudan geri dönüşü ise kocaman bir hiç!.. Bu sektörün temsilcileri kürsülerde platformlarda doğruları anlatmıyor!.. Sektörün sorunlarını ve taleplerini eksik anlatıyor. Konu sektörü anlatmak değil, kişilik  tanıtmak olunca da maalesef birçok konudaki sorunumuz askıda kalıyor. Haydi sektör temsilcileri, seçimlere çok kısa bir süre kaldı ve birlikte mücadele ederek, sorunlarımızı ilgili makamlara  anlatalım.

Davut Ukan
İSTEEND Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Naci Yağız güven tazeledi
Naci Yağız güven tazeledi
Hürjet'te ön tasarım tamam
Hürjet'te ön tasarım tamam