İYODER Gümbür Gümbür Geliyor
İrfan Kalkan
Advert

İYODER Gümbür Gümbür Geliyor

Bu içerik 6259 kez okundu.

İstanbul Yazıhanecileri ve Otobüsçüleri Derneği’nin (İYODER) adı bile yetti. Deli gelmeden yeli gelir misali derneğimiz gümbür gümbür geliyor. İkinci başkanımız aynı zamanda gazeteci arkadaşımız Hüseyin Karabulut, hükûmet nezdinde çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Taleplerimizi yavaş yavaş sunmaya başladık.

Öncelikle Büyük İstanbul Otogarı’nın sorunlarını çözmek için görüşüyoruz. Otogarın yönetimi bundan böyle İSPARK’a devrolundu. Tekrarlanan belediye seçimlerinin ardından otogar yönetimi ve alacağı düzen daha da şekillenecektir diye düşünüyorum. Otogarın akıbetinin henüz ne olacağı belli değil ama bizim görüşümüz daha uzun süre otogar olarak hizmet vereceği yönünde.

NELERİ TALEP EDECEĞİZ

İYODER olarak bizim otogar konusunda girişimlerimiz belli. İlk olarak, otogar kalkacaksa yeni yönetimle yazıhaneler konusunda bir araya gelip, sonuca varmaya çalışacağız. Mutlaka varacağımıza inanıyorum bunca yazıhaneci yer gösterilmeden mağdur edilemez. Yeni bir otogar projesinin de 5 yıldan önce tamamlanması mümkün görünmüyor. Otogar yerinde kalacaksa, o zaman da belediyeden yazıhanelerin devri olacak ya da kiralanacak. Devir halinde uygun bir şekilde hak sahiplerine satışı konusunda fikir birliğine varmayı amaçlıyoruz. Eğer kiralık olacaksa, kiraların makul seviyelerde tutmayı planlıyoruz. Bana göre öyle ya da böyle otogarın 5 yıldan önce değişmesi söz konusu değil.

OTOGARIN ÇEVRESİ OTOBÜS DOLU

Bugüne kadar bir çivi dahi çakılmayan otogarın parklanma sorununa biran önce İYODER olarak el atacağız. Kapı çıkış ücretlerinin düşürülmesi ve otogarın dış çevresinde park halinde öbek öbek otobüslere yer bulunmasını istiyoruz. Görüntü o kadar kötü ki, tepeden otogara doğru baktığınızda her taraftan âdeta otobüs fışkırıyor. Kirli bir görüntü yani!.. Biz bu işin kitabını yazmış otobüsçüler olarak daha derli toplu olmamız gerekiyor. Sonuçta halka hizmet ediyoruz. Paramızı hizmet ederek kazanıyoruz. Biraz daha yaptığımız işe dikkat etmemiz gerekiyor.

YILLARDIR BİR ŞEY OLMADI

Üye sayımız gün be gün artıyor. İYODER’in çıkışıyla birlikte sektöre yeni bir soluk geldi, deyim yerindeyse. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nu (TOFED) bu işin dışında tutarak söylüyorum, bu sektörün sivil toplum kuruluşları, bizim iki ayda aldığımız yolu yıllardır alamadı. Hemen hiçbir sorun çözmediler. Hâlâ da çözmeye ne niyetleri, ne de heyecanları var. Bitmişleri oynuyorlar. Hükûmet nezdinde bizim kadar hızlı davranamadılar. Yakında İYODER ile ilgili gelişmeleri göreceksiniz, neleri başarmışız. Hani yeni moda biliyorsunuz; belediyeler el değiştiğinde önceki yönetimin borçlarını ve yaptıklarını belediye binasına asıyorlar. Biz de bu otogarın bilançosunu yıllardır ne yapıldı ne yapılmadı şeklinde otogara asacağız. Milletin gözünün içine sokmamız gerekiyor bazı şeyleri anlatmak için.

SEKTÖRÜ KUCAKLIYORUZ

Sektörün bir an önce kendisini toparlayıp saflarımıza katılmasını istiyoruz. Bazı sivil toplum kuruluşları kan kaybından korktukları için, “bizim derneğimize / federasyonumuza üye olan başka yere olamaz” gibi ipe sapa gelmez tehditlerle kanayan yaraya bez basmaya çalışıyorlar ama nafile. Bu sefer sektör kazanacak. Artık bir binadan ibaret olan sivil toplum kuruluşu istemiyoruz yeter artık. Yakında çarşaf çarşaf ne yaptılar ne yapmadılar asacağız. Herkes görsün, herkesin maskesi bir düşsün bakalım, ortaya ne çıkacak. Yeter artık sektörü kandırmayı bırakın, çatı gün geçtikçe çöküyor, altında ilk kalan en tepede oturanlar olacaktır. Bilin istedim.
Vesselam.
İrfan Kalkan
 E-Mail : istozkaymak@gmail.com

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
İmamoğlu'ndan otobüsçü jest bekliyor
Ford standartlara meydan okudu
Ford standartlara meydan okudu