Advert
Davut Ukan
Davut Ukan
Giriş Tarihi : 27-09-2019 19:59

Sezon bitti

Evden eve nakliyeciler için bir sezonda bitmek üzere!... 15 Ekim'de son atamalarında da taşınması yapıldıktan sonra, ev taşıma mevsimi bitmiş olacak. Mevsim bitmiş olacak da nakliyeciler karınca gibidir. Yazın evden eve nakliyeciler çalışır, kazanıp biriktirir ve kâr eder. Kışın ise sadece masraflarını çıkarırlar, yani yazın kazandıklarından yerler.

Yıllardır sektör bu şekilde ticari faaliyetine devam eder. Peki, bu sene ne oldu? Nakliyeciler kâr edeceğiz diye araç filolarını yeniledi. İhtiyacı olan malzemeleri stokladı ve mevsime hazırlandı. Gelin görün ki ne kâr var ne kışa hazırlık!... İşin açıkcası sektör mensupları bu sene umdukları gibi para kazanamadı!...

Bu durumun sebebi nedir sizce? Evet, ülkemizdeki ekonomik sebepler başlıca neden olabilir ama en önemli sebep haksız rekabettir. Sektörde K3 Yetki Belgesi olmayan taşımacılıklar türedi. Evini yada ofisini taşıtacak vatandaş tabi bu belge olayını bilmez. Onlar için önemli olan araç ve taşıma personelidir. Tabiri caizse bu korsan taşımacılar, K3 Yetki Belgesi sahipleri için bu yılın zararla kapanmasına neden oldu.

DOĞRU ANLATILMALI

Evden eve nakliyecilerin için Ulaştırma Bakanlığı yeni bir sistem kurdu. Yönetmelikle bu da kanunlaştırıldı. Uygulama 1 Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe girecek. Artık yaptığımız taşımalar için kesilen faturaları Ulaştırma Bakanlığı sistemine girmek zorundayız.

Kanun getirisi ve götürüsü esnafa doğu anlatımlıdır. Sistem esnaf için faydalı görünüyor ancak takip edilmeyip yanlış yapılırsa da K3 Yetki Belgesi sahipleri için yine büyük bir hüsran olacak. Evden Eve Nakliyeciler Derneği olarak bu konuda gerekli çalışmaları yapıp, üyelerimize konuyla ilgili bilgi aktaracağız.

STK olarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Konuyu doğru anlatmak ve doğru bir şekilde yürümesini sağlamak adına eğitim faaliyetlerine ağırlık vereceğiz. Dernek yöneticileri olarak Ulaştırma Bölge Müdürlükleri ile bir araya gelip, bizler için artı ve eksilerini değerlendireceğiz. Yazı sıkıntılı geçiren esnafımız için İnşallah kış iyi geçer. Dernek olarak sektörümüzün bir adım öne gitmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Davut Ukan
END Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA