Advert
Davut Ukan
Davut Ukan
Giriş Tarihi : 16-10-2019 12:35

Nakliyecinin sınavı

Sevgili okurlar; kaleme aldığım birkaç makalemde K3 Yetki Belgesi ile ev ofis taşımacılığı hakkında bilinmesi gerekenleri dile getirdim. Evden eve nakliye taşımacılığı 15 Mayıs itibarıyla başlar, 15 Ekim tarihine kadar yoğunluk devam eder. 2019 döneminde sektördeki korsanları ifşa etmeye çalıştım. Yaşanan usulsüzlükleri anlatıp, yazlık-kışlık nakliyecileri dile getirdim ama bugünkü konumuz farklı!..

Şimdi karşımızda K3 Yetki Belgesi sahiplerinin müşteri ve işçi ile verdikleri bir sınav var. Bu işi yapanların birçoğunun eğitim seviyesi düşüktür. Ayrıca taşıdığımız kişiden diploma da isteyemezsiniz. Burada sadece kişilik kalitesi devreye girer. Alınan eğitimler ve verdiğiniz iş prensipleri işçinin gelişiminde önemli bir yer kaplar. Zaman zaman taşıma işi yaptıran insanlarla telefonda görüşüyorum.

Edindiğim izlenimler çok farklı. Örneğin müşteri taşınmayı kafasında farklı bir şekilde kurgulayıp, çok fazla bir şekilde hayal ediyor. Taşınma işi başladığında hayal ettiğinden farklı bir durumla karşılaştığında taşımacılığın verdiği stresle birlikte nakliyeciye yükleniyor. "İşimi düzgün yapmadınız. Bu böyle olmayacaktı... " gibi cümleler sarf ederek çalışan işçileri geriyor. Bu da işçinin hata yapmasına neden oluyor. Nakliyeci işçisinin yaptığı bir hata yüzünden, o zamana kadar yaptığı 100 tane iyi şey boşa gitmiş olur.

Bu yüzden nakliyecilerin verdiği sınav, çok büyük bir sınavdır. İşçisiyle ayrı uğraşıyor, müşterisiyle ayrı!.. Bu da bu işi en problemli sektörlerden biri yapıyor. Biz de bununla uğraşmak için önümüzdeki ay itibariyle işçilerin müşteri davranışları hakkında eğitimler vermeye başlayacağız. Kalifiye eleman bulmak, kalifiyeli kişi yetiştirmek bu piyasada çok zorlaştı. Bir de piyasanın yabancı işçi problemi var. Bunlar da ayrı bir vakti, bu nakliyeciler de bunlarla iş yapılabiliyorsa gerçekten takdir edilmesi lazım. Hem müşteri hem de işçilerimiz ile büyük bir sınav veriyoruz. İşte evden eve taşımacı böylesine zor bir sektörde hizmet ediyor. Değerli okuyucular; Lütfen etrafınızdaki insanlara K3 Yetki Belgesi'nin önemini açıklayın ve internet üzerindeki korsan platformlardan da uzak durmalarını söyleyin.

Davut Ukan
END Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA